ANNA PIOTROWSKA_PORTFOLIO_ENGLISH
TAŃCZYĆ ZNACZY POZNAWAĆ SIEBIE
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka. Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca „eferte”, oraz założycielka „mufmi” w Warszawie. Stypendystka British Council Awards, Young Polish Arts Entrepreneur. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. W 2024 r. W 2023 r. była gościem Ambasady Stanów Zjednoczonych i Konsulatu Generalnego Stanów Zjednoczonych w Krakowie prestiżowego programu realizowanego przez Departament Stanu USA, tj. International Visitor Leadership Program“ pt.: “Promowanie zmian społecznych przez sztukę”.
Od 2020 r. dyrektorka Teatru Rozbark. Adiunkt na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Współpracowała m.in. ze Śląskim Teatrem Tańca w latach jego działalności, Polskim Teatrem Tańca w Poznaniu, Wrocławskim Teatrem Pantomimy im. H. Tomaszewskiego. Jest autorką choreografii i ruchu scenicznego w wielu spektaklach tanecznych, dramatycznych i w produkcjach autorskich. Gość wielu festiwali tanecznych w Polsce i za granicą. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu w latach 2014-2018.
Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu, poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec. Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”.
Anna Piotrowska stworzyła ponad 130 autorskich spektakli teatru tańca. Przedstawiamy tutaj tylko realizacje stworzone dla i w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark:
- Late Lovers of Moon Snow, reż. i chr. Anna Piotrowska (2024) || OPIS | ZWIASTUN
- Darkness around dullness, koncepcja, reż. i chor. Anna Piotrowska, Art Istanbul Feshane w Stambule (29.10.23) na otwarcie 10 Asia – Europe Mediations Biennale w Stambule w 100. Rocznicę Powstania Państwa Tureckiego. Kreacja i wykonanie zespół Teatru Rozbark i japońscy tancerze Butoh MMAC. || OPIS | ZWIASTUN
- FAST FOOT FOOLS, reż. i chor. Anna Piotrowska (2023) || OPIS | ZWIASTUN
- Faces – koncepcja : Anna Piotrowska (2023)
- DZIADOWISKO, koncepcja, reż., dramaturgia Anna Piotrowska, chor. Anna Piotrowska & Michaił Zubkow | grudzień 2022 r.
- BESTIE, chor., reż. i dramaturgia Anna Piotrowska | październik 2022 r.
- Tribute to, chor. Anna Piotrowska, 2022 r.
- TERYTORIUM, chor. Anna Piotrowska, duet na Joannę Brodniak i Katarzynę Zioło, 2022 r.
- Balance of democracy, chor. Anna Piotrowska, duet na Kamila Bończyka i Daniela Zycha, 2022 r.
- Panny z Przyszłości, reż. Anna Piotrowska, 2022 r.
- koncepcja i reż. teledysku “Z Nieba w Niebo” dla zespołu Cochise i Pawła Małaszyńskiego (premiera 14.02.2022), realizacja z artystami Teatru Rozbark
- Czas ryby?, reż. Anna Piotrowska, 2021 r.
- Policzalni, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2021 r.
- Gemini tryptyk, reż i chor. Anna Piotrowska, 2021 r.
- PROPAGANDA.ucieleśnienie, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2020 r.
- Polowanie na sarnę, reż. Anna Piotrowska, 2020 r. (prod. AST WTT)
- 19EC20, chor. Anna Piotrowska, 2020 r.
- Out of Structure, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2019 r. (prod. Fundacja Wielki Człowiek)
- OR ID, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2018 r. (prod. eferte)
- Ziemia Niczyja, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2018 r. (prod. eferte)
- Gemini recall, chor. Anna Piotrowska, 2018 r.
- + – – +, Anna Piotrowska & Artur Bieńkowski, 2017 r.
- Pastmefuture, reż. i chor. Anna Piotrowska 2017 r.
- Under the dead tree, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2017 r.
- KURU, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2017 r. (prod. eferte)
- White house, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2017 r. (prod. eferte)
- Fast Food Foot, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2017 r.
- CzytANKI perFORMAtywne, reż. Anna Piotrowska, 2017 r.
- Bless the King nie_liryczna pieśń, kreacja Anna Piotrowska i Kamil Bończyk, 2017 r.
- Podziemne słońca, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2017 r. (prod. eferte)
- Carpe(t) diem, chor. Anna Piotrowska, 2016 r.
- Zagubieni w skórze, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2016 r.
- Neverland finding, reż. Anna Piotrowska, 2015 r. (prod.Teatr Bezpański)
- toniejestpostawartystyczna!czyli premiery nie będzie!, reż. Anna Piotrowska, 2015 r. (prod. eferte)
- Umarłam w krasie, czyli przypuszczalnie żyłam, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2015 r. (prod. eferte)
- Democratic Body, reż. i chor. Anna Piotrowska, 2015 r. (prod. eferte)
- I don’t wanna be a horse, reż i chor. Anna Piotrowska, 2015 r. (prod. eferte)
Nagrody:
- Złota Maska 2022 – Nagroda Teatralna w Województwie Śląskim w kategorii CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY za choreografię spektaklu “GEMINI tryptyk” oraz “Policzalni” w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
- I miejsce na XIII Tyskim Festiwalu Monodramu MOTYF Tychy 2021 za spektakl “Polowanie na sarnę” w koncepcji i reżyserii Anny Piotrowskiej, w wykonaniu Małgorzaty Kowalczyk.
- Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie i Nagrodę Główną Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej i wykonaniu Łukasza Pawłowskiego „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!” 2015 r.
- Nagroda Województwa Śląskiego „Złotą Maskę 2016” za całokształt pracy, za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK, 2015 r.
- Nagroda na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku, za spektakl „Bless the King_nieliryczna pieśń” 2018 r.
- III nagroda dla spektaklu „R.O.Z.G.R.Y.W.K.A.” w reż. Anny Piotrowskiej,15. Festiwal Sztuki Teatralnej, Rybnik 2013 r.
- III nagroda ex aequo za spektakl „Keine Eier”, 14. Festiwal Sztuki Teatralnej, Rybnik 2012 r.
- Specjalne wyróżnienie dla Anny Piotrowskiej i mufmi teatru tańca za spektakl „Usługi Płatne, czyli cała Polska plecie dzieciom.” w konkursie Entree 2 w Teatrze Rozrywki w Chorzowie, 2010 r.
- Główna nagroda 15. Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych, Kalisz 2007 za spektakl „Cztery róże dla Lucienne” w chor. i reż. Anny Piotrowskej dla mufmi teatru tańca. Jury w składzie: Jacek Łumiński (Bytom-przewodniczący), Peter Schelling (Szwajcaria), Dorota Sajewska (Warszawa), Paweł Kamza (Poznań), Barbara Fibingier (Kalisz) – sekretarz. Pracujące pod kierownictwem Jacka Łumińskiego jury doceniło warszawski teatr za „polityczną wypowiedź na temat traktowania kobiecego ciała w polskim społeczeństwie, za sceniczne środki wyrazu, balansowanie na krawędzi ironii i powagi, umiejętności i ograniczeń ciała”.
- Główna nagroda 2006 r. na scenie_off 14. Międzynarodowych Prezentacji Współczesnych Form Tanecznych, Kalisz 2016 przyznana przez jury w składzie: Jacek Łumiński (przewodniczący), Helge Letonja, Robert Andreson, Jacek Poniedziałek, Barbara Fibingier (Kalisz) – sekretarz dla spektaklu „Gemini” Anny Piotrowskiej w wykonaniu Anny Piotrowskiej i Patrycji Dońskiej za „ucieleśnienie emocji i myśli poprzez taniec w spektaklu „Gemini”.
- Anna Piotrowska w 2006 r. otrzymała podwójne nagrody International Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie: THE BEST SOLO za spektakl „mission” i THE BEST DUO za „Gemini”.
MATERIAŁY FILMOWE:
- CONCEPT OF INDUSTRIAL BODY BY ANNA PIOTROWSKA
- INTERWIEW FOR SOLO DUO DANCE FESTIVAL
- Z CHAOSU SZTUKA sezon 2, odc. 1 – GEMINI tryptyk – rozmowa z Anną Piotrowską | Polska Sieć Tańca
- Anna Piotrowska | Polska Sieć Tańca
- Wywiad z Anną Piotrowską – rozmawia Michał Ratajski
- Zapowiedź spektaklu “fall(ing) ceil(ing)” [reż. Anna Piotrowska] rozmowa z Anną Piotrowską
- Wywiad z Anną Piotrowską w ramach „Przewodnika taniec”
https://vimeo.com/annapiotrowska