ART (OUT) OF HOME
Jest kilkuetapowym, międzynarodowym mostem artystycznym – szansą, aby wspólnie rozwijać się w dobie zagrożenia wojną. Celem stworzenia katalogu artystów i artystek, które_rzy były_e zmuszone_eni emigrować w związku z konfliktami zbrojnymi ze swoich państw jest umożliwienie im znalezienie pracy w zawodzie. Plan rezydencyjny dla twórców i twórczyń o statusie uchodźcy_czyni ma na celu wielopoziomową integrację tych osób ze środowiskiem polskich artystów Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Interwencją w zaistniałą rzeczywistość jest w naszym rozumieniu budowanie pomostu dzięki kulturze. Dlatego właśnie zamierzamy wspólnie stworzyć spektakl, który będzie oparty o myśl patriotyczną. Zamierzamy bazować na sztuce autora naznaczonego doświadczeniem wojennym, co więcej związanego z miastem tak obecnie rozpoznawalnym w związku z trwającym konfliktem – z Drohobyczem. Bohaterem tego opisu i planowanego projektu jest oczywiście Bruno Schulz. Przepracowywanie traumy wojennej za pośrednictwem sztuki może okazać się doświadczeniem ponadnarodowym i uniwersalnie humanistycznym.
Możliwość skonfrontowania się z wielkim dorobkiem polskiej myśli patriotycznej ukrytej w prozie Schulza jest dla nas ambitnym wyzwaniem. Jako postać naznaczona konfliktem II Wojny Światowej, jednocześnie stanowiąca symbol próby nawiązania dialogu na linii kultur polsko-żydowsko-ukraińsko-niemieckich stanowi wyjątkowy impuls do dyskusji o śladach tych relacji w literaturze i sztuce.
“Cóż można począć w takim świecie? Jak nie zwątpić, jak nie upaść na duchu, gdy wszystko jest zamknięte na głucho, zamurowane nad swoim sensem, i wszędzie tylko stukasz w cegłę, jak w ścianę więzienia?” – Sanatorium pod Klepsydrą.
Chcemy zmierzyć się z mocnym tonem tej prozy i sztuki plastycznej, unieść jej ciężar, wykorzystać poruszone obecnie sumienia narodu względem krzywdy narodu ukraińskiego. Będzie dla nas kwestią honoru, mogąc pracować z twórcami_czyniami z Ukrainy i wspólnie przepracować bolesne doświadczenie wojny, zagrzewania do walki, artystycznie przeobrazić emocje towarzyszące obecnej sytuacji, w której znalazł się świat. Wierzymy, że takie działania nas – artystów są dziś nader aktualne i potrzebne.
W odniesieniu do celu programu Kultura – Interwencje, którego zadaniem jest wspieranie projektów wzmacniających tożsamość i uczestnictwo w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym oraz upamiętnienie polskiego dziedzictwa historycznego, projekt”ART (OUT) OF HOME” dokładnie odzwierciedla te założenia poprzez:
a) przyjęcie za temat główny projektu kulturę i tradycję walki o wolność
b) przygotowanie i realizację wydarzeń (spektakl (na żywo i online), rezydencja artystyczna, stworzenie podstrony internetowej, stworzenie dokumentacji fotograficznej i wideo), które odnoszą się do historii i tradycji zaangażowanych osób
c) zakładaną kontynuację projektu po jego zakończeniu w formie włączenia stworzonego spektaklu do repertuaru Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, prezentowanego w późniejszym okresie dla grup szkolnych z towarzyszącym mu spotkaniem z emerytowanymi żołnierzami i żołnierkami.
Uczestnicy wydarzeń osiągną korzyści w trzech wymiarach:
1) przeżycia artystycznego, wynikające z udziału w spektaklu teatralnym stworzonym
2) integracji społecznej, poprzez wspólny udział w prezentacjach spektaklu, spotkaniach towarzyszących spektaklowi oraz udziałowi w biesiadzie
3) rozwoju osobistego, w tym w szczególności w zakresie edukacji historycznej, patriotycznej i obywatelskiej poprzez poznawanie dzieł.
polskich i zagranicznych autorów.
REZYDENTKI
NABÓR: ART (OUT) OF HOME
j.lewandowska@teatrrozbark.pl