Teatr Rozbark
Informacja dotycząca solo duo festiwal.

TUTAJ: SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

w programie: 4 wieczory taneczne | gościnnie spektakl: POLICZALNI | międzynarodowi artyści | prace konkursowe | wybór najlepszej pracy solowej i duetu | gala THE BEST SOLO | THE BEST DUO

Od 14 do 17 czerwca odbywać się będzie finał festiwalu Szóló Duó 2023, który zwykle ma miejsce w Budapeszcie, w tym roku, wyjątkowo, odbędzie się on w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu ROZBARK:

WYDARZENIA BĘDĄ STREAMOWANE NA NASZYM KANALE YOUTUBE: https://www.youtube.com/@teatrrozbark7365

FINAŁ 24 SOLO DUO DANCE FESTIVAL
14-17 czerwca, zaczynamy zawsze o godz. 19:00

14.06 otworzymy Finał Tegorocznego Festiwalu SOLO DUO, spektaklem POLICZALNI w chor. Anny Piotrowskiej

15 (czwartek) od 19:00

1. Andreea VALEAN | Scraps of sky
2. Anna RUBIN, Zofia SALUGA | Shades of the soul
3. NAGY Noémi Gizella | Engram
4. Weronika AMBROZIK | “How… It all ends”
5. Sten RUDSTROM | She Comes In On Clouds (excerpt)
6. Marta CASTELLETTA | Nymph
7. Selina KOCH, Mira Rosa PLIKAT | REMANENCE
8. Marta PIECZUL | Letter from Virginia
9. NAGY Enikő, KATONA Zsuzsánna | PTSD
10. Minsu KIM | Bye, Boy

16 (piątek) od 19:00
1. Zofia ŻWIRBLIŃSKA | less me softly my dear octopus
2. Paula NIEHOFF | Agatha
3. Vitor HAMAMOTO, Marina CERVO | “Between rivers”
4. SZILÁGYI Artemisz Dorka | Waves
5. Maria LENCZEWSKA | The way
6. ÁRVAY-VASS Léna | Wildflower
7. Paulina JÜRGES | a perfect match (?)
8. Mairi GIANNOULA | I found you exploding

17.06 zapraszamy na Galę Finałową SzólóDuó 2023 Gala | SzólóDuó 2023 Gála:

TERYTORIUM
koncepcja, choreografia, kostium: Anna Piotrowska
muzyka: Anna Piotrowska i fragment: ‘Na smętarzu mieszkać będę” – Adam Strug
kreacja i wykonanie: Joanna Brodniak, Katarzyna Zioło
światło: Dastin Greczyło

untold manifesto
koncpecja, choreografia, wykonanie: Joanna Brodniak
muzyka: „We are the people” Iggy Pop / “Stil” Acid Arab feat Cem Yildiz
światło: Dastin Greczyło
Wsparcie produkcyjne: Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

BILETY

BILETY 30ZŁ/OSOBA
*jest możliwość zakupienia karnetu upoważniającego do wejścia na wszystkie wydarzenia w ramach SOLO DUO DANCE FESTIVAL (4 dni) w cenie 80zł/osoba (ilość dostępnych karnetów jest ograniczona)

LICZBA KARNETÓW OGRANICZONA (20)

 

 

PROGRAM wydarzeń towarzyszących:

Oprócz występów, odbędą się warsztaty:

15 i 16.06 godz. 10.00-11.30
ROZBARK DANCE AND MOVEMENT THEATER – Open class

15.06. godz. 12.00-13.30
PÁLOSI István (H) – Balett | Ballet

16.06. godz. 12.00-13.30
PÁLOSI István (H) – Mozdulatművészet | Art of Movement

 

Będzie też możliwość zobaczenia jednominutowych występów tanecznych w ramach platformy ORK_KOTA dostępnych na Facebooku:

ORK_KOTA_platform 2023 – Egy percesek táncfilmre | One-minute dance films

2023.06.14.-17. ONLINE / YouTube / Facebook / Rozbark Színház(PL)

https://www.facebook.com/1minutedance/

 

——————————————————————————————————————————————————–

 

ELIMINACJE POLSKA | MARZEC 2023

Wśród finałowych prac znalazło się pięć polskich, wyłonionych w eliminacjach (25-26.03), prowadzonych przez jury w składzie:
– Ildiko Mandy (Węgry)
– Anna Duda
– Joanna Małaszyńska-Chitruszko
– Adam Kamiński
– Anna Piotrowska
– Alexey Torgunakov
Podczas polskich eliminacji mieliśmy przyjemność gościć dyrektora Festiwalu, Istvana Palosi, który obserwował wydarzenie.

Prace wyłonione podczas polskich eliminacji:

less me softly my dear octopus

choreografia i wykonanie: Zofia Żwirblińska
Letter from Virginia 
choreografia i wykonanie: Marta Pieczul
Shades of the soul 
choreografia i wykonanie: Anna Rubin, Zofia Saługa
How… It All Ends
choreografia i wykonanie: Weronika Ambrozik
The way
choreografia i wykonanie: Maria Lenczewska

Podczas polskich eliminacji, przyznane zostały nagrody dodatkowe w postaci zaproszenia dla twórców i twórczyń wybranych solówek/duetów na: Mandala Performance Festival we Wrocławiu, Festiwal Tańca Kalejdoskop w Białymstoku oraz prezentacji swojej twórczości podczas wieczoru krótkich form choreograficznych pt.: Zjednoczone Stany Zmyślone, w Teatrze ROZBARK, a także do profesjonalnego nagrania video.
Festiwal SzólóDuó jest organizowany przez Fundację Orkesztika od 2005 roku w Budapeszcie i działa jako otwarta platforma prezentacji krótkich choreografii tanecznych. Samo zaproszenie do Finału Festiwalu, jest już wysokim wyróżnieniem, poprzez możliwość wystąpienia przed międzynarodową publicznością i otrzymania szczegółowych informacji zwrotnych od profesjonalnego jury.

———————————————

SYLWETKI:

GOŚĆ SPECJALNY: obserwator polskich eliminacji Solo Duo, dyrektor festiwalu Solo Duo Dance Festival

ISTVAN PALOSI fot. Meggyesi Mónika

 

PÁLOSI István (Węgry)
Artysta ruchu, choreograf, nauczyciel, badacz, założyciel festiwalu. Jeden z przedstawicieli węgierskiej formy tańca współczesnego o ponad stuletniej tradycji „Art of Movement”. Wykształcenie zdobył w Węgierskiej Akademii Tańca, Folkwang University of the Arts w Essen. Specjalizacja: taniec współczesny – teoria, historia, pedagogika i praktyka. W celu zachowania i rozwoju Sztuki Ruchu – wraz z Márkiem Fenyvesem – założył: Hungarian Art of Movement Company, Duncan-Dienes Orchestica School, MOHA – Dom Sztuki Ruchu oraz Prywatną Kolekcję Sztuki Ruchu. Inne działania: kurator Fundacji Orkesztika, założyciel i dyrektor Hungarian Art of Movement Company, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca SzólóDuó, nauczyciel Nemes Nagy Ágnes School of Art. Nagrody i wyróżnienia: Najlepszy Spektakl Teatru Tańca (kilkakrotnie), Nagroda za Sztukę Tańca, Srebrny Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej.

JURY 2023 ogólnopolskich eliminacji Solo Duo Dance Festival

 

ILDIKO MANDY / fot. Gabor Dusa

MÁNDY Ildikó (Węgry)

choreograf, reżyser, tancerka, pedagog, kurator Fundacji Tańca Kontaktowego. Zadebiutowała w 1993 roku pracą “Blue Monday”, jako jedna z założycieli Artus Company w Budapeszcie. Choreografia ta otrzymała nagrodę “The Best Alternative Performance” przyznawaną przez Urząd Miasta Budapesztu. Od 1994 roku tworzyła dla Central Europe Dance Theatre i BM Duna Art Ensemble. Reżyserowała i tworzyła choreografie do kolejnych spektakli dla Budapeszteńskiego Teatru Tańca, Teatru One More Movement i Węgierskiego Teatru Ruchu. Współpracowała z zespołami tanecznymi w Austrii, Izraelu, Nowej Zelandii i Polsce. W 1999 roku założyła Mándy Ildikó Company. W 1999 roku jej spektakl teatru tańca XYZ otrzymał nagrodę “Creator Prize” na 2. Festiwalu Sztuki Współczesnej w Veszprém na Węgrzech. W 2003 roku otrzymała od rządu węgierskiego nagrodę Harangozó Gyula za karierę tancerki i choreografa. Spektakle Mándy Ildikó Company były wystawiane w ciągu ostatnich 24 lat na Węgrzech i za granicą (Niemcy, Czechy, Egipt, Polska). W 2003 roku film taneczny zatytułowany “Plázaláz” (Mándy Ildikó- Dusa Gábor- Árva László) był prezentowany na 34 Festiwalu Filmów Węgierskich. W ciągu ostatnich 14 lat była jedną z organizatorek Ork_Kota_Platform – jednominutowych filmów tanecznych.

ANNA DUDA / fot. Aleksandra Staszczyk

ANNA DUDA 

od 2013 r. prowadzi badania nad współczesnymi formami tańca i ruchu we współpracy z artystami i instytucjami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem treningu performera (m.in. Teatr Rozbark w Bytomiu i Studio Kokyu, Instytut im J. Grotowskiego). Od kilku lat w duecie choreograficzno-badawczym z Anną Piotrowską rozwijają koncepcję twórczą i dydaktyczną pod nazwą “One-body-space-recognizer”. Realizuje również własne działania edukacyjne i artystyczne (m.in. projekt „Siłaczka” we współpracy z Karoliną Brzęk). Od 2019 r. pedagog na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

ADAM KAMIŃSKI / fot. Aleksandra Staszczyk

ADAM KAMIŃSKI

Kurator festiwalu: Mandala Performance Festival, instruktor teatralny, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury, kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016. Koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego. Absolwent studiów podyplomowych ,,Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych we Wrocławiu. Członek Jury Polskiej Platformy Tańca w 2008 roku. Prowadził zespół teatralny oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, dramy. Autor tekstów o tańcu i sztuce akcji m.in.: w piśmie artystycznym ,,Format”. Kurator programu performatywnego na festiwalu ,,Poznań Poetów” w 2009 roku. Od 2009 roku kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016 we Wrocławiu. Członek Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Kurator programu tanecznego Interdyscyplinary Fringe Festival. Współpracował z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie – realizacja programów: z zakresu edukacji tanecznej ,,Myśl w ruchu”, a także projektu promującego polski taniec w ramach „Sceny dla tańca”. Pomysłodawca i kurator programu ,,Wrocław Tańczący”. Juror Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w 2014 roku. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania polskiej kultury – 2013. Stypendysta MKiDN w 2017 r.

JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO / fot. Aleksandra Staszczyk

JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO

pedagog, tancerka, producentka, kuratorka, koordynatorka, organizatorka wydarzeń związanych z tańcem. Uczestniczka wielu warsztatów, projektów i performansów. Tancerka Teatru Tańca Projekt w Białymstoku, Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Współpracowała między innymi z Anną Piotrowską, Karoliną Garbacik, Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim. Członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli, było operatorem Przestrzeni Sztuki Białystok 2021-2022. Od 2008 roku Dyrektorka Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, wcześniej Hip Hop Groove Festival i Free Mind Festiwal. Współpracowała m. in. z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało Umysł. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz teatr. Programowała razem z Sonią Nieśpiałowską – Owczarek odsłony wrzesień 2018 i październik 2019. Pomysłodawczyni projektu “Zanurzeni” realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki Białystok 2021 oraz Laboratoriów choreograficznych w ramach Przestrzeni Sztuki 2022.

ALEXEY TORGUNAKOV / fot. Aleksandra Staszczyk

ALEXEY TORGUNAKOV

Tancerz, choreograf, nauczyciel tańca. Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008. Tancerz zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Artystycznie związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie gra w repertuarowych spektaklach i tworzy również swoje prace.

ANNA PIOTROWSKA / fot. Aleksandra Staszczyk

ANNA PIOTROWSKA
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka, Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka “mufmi” w Warszawie (1995 r). Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. Dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK i adiunkt Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zdobywczyni dwukrotnie nagrody teatralnej województwa śląskiego „Złota Maska” w 2016 (za choreografie stworzone w Teatrze Rozbark) i 2022 r. (za choreografię / ruch sceniczny w spektaklach “GEMINI tryptyk” i “POLICZALNI”) Inicjatorka lokalnych edycji międzynarodowego festiwalu Solo Duo Dance, patronująca wydarzeniu od samego początku.

Koordynatorka festiwalu Solo Duo Dance Festival:

JOANNA BRODNIAK / fot. Anna Burek

JOANNA BRODNIAK

Tancerka w zespole artystycznym Teatru ROZBARK. Absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Od początku 2018 roku związana z Teatrem ROZBARK jako pedagog tańca współczesnego, a od 2020 również jako moderator wydarzeń artystycznych m.in. Śląska Inicjatywa INTENc/sE. Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Zdobyła tytuł the best solo na międzynarodowym festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie. 2021 r. i I miejsce w Warszawskim Konkursie Choreograficznym za solo „untold manifesto”, 2021.

———————————————
Pierwsza edycja SoloDuo odbyła się w 2000 r. w Budapeszcie. Festiwal jest międzynarodową platformą małych form tańca współczesnego, na której prezentują się tancerze i choreografowie m.in. z Węgier, Polski, Czech, Szwecji, Rosji, Portugalii, Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Meksyku, Korei, Izraela, Turcji, Austrii. Festiwal wciąż się rozwija. Od kilku lat tworzone są półfinały (Polska, Czechy, Niemcy, Węgry)
Z A P R A S Z A M Y