Teatr Rozbark
Informacja dotycząca eliminacji do Solo Duo Dance Festiwal

MAMY WERDYKT!

SERDECZNIE GRATULUJEMY ARTYSTKOM I ARTYSTOM, KTÓRZY ODWIEDZILI NAS I PODZIELI SIĘ SWOJĄ WRAŻLIWOŚCIĄ, UMIEJĘTNOŚCIAMI!

CUDOWNIE BYŁO WAS GOŚCIĆ! ZAPRASZAMY

OTO WERDYKT

Solo Duo polskie eliminacje

25 marca | 18:00
26 marca | 18:00

Do zobaczenia już niebawem! / wstęp wolny!
Nie możemy się doczekać tegorocznej dawki nowych pomysłów, wrażliwości i świeżej myśli choreograficznej.
Cel festiwalu: pobudzanie kreatywności tancerzy i choreografów, poszukiwanie krótkich, nowych i ciekawych form tańca współczesnego. (solo i duety w tym roku do 6 minut, wersja video)
Najlepsze spektakle (etiudy), wyłonione przez profesjonalne jury, zostaną zakwalifikowane do finału Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance, który w tym roku odbędzie się właśnie w Bytomiu!
Dziękujemy za niesamowitą ilość zgłoszeń. W tym roku aż 25 prac zostanie zaprezentowanych podczas eliminacyjnego weekendu, w tym:
– 4 duety
– oraz 21 solówek

oto ONE i ONI!

Przed Wami tegoroczni soloduowicze i soloduowiczki. 25-26 marca zobaczymy na żywo aż 25 prac:
☝️ A bunch of crap | Patryk Gorzkiewicz
☝️ Backwardness | Ola Łuczak
☝️ bYĆ albo NIE, ale i tak BYĆ | Marta Mańka
☝️ The inside of redness | Marcela Haładuda
☝️ Story of a Rose | Catherine Michalska
☝️ The way | Maria Lenczewska
☝️ I know, that You are | Zuza Neverauskas
☝️ Saves Our Souls | Julia Bentkowska
☝️ (Not) To know own strength | Aleksandra Kępińska
☝️ Apology accepted | Anna Porębska
☝️ Letter from Virginia | Marta Pieczul
☝️ How… It All Ends | Weronika Ambrozik
✌️ Trace me | chor. Ewelina Cieśla, wyk. Martyna Górnioczek, Ewelina Cieśla
☝️ Oneman dance | chor. Katarzyna Najder, wyk. Marta Stawik
☝️ Have you Eva…? | Zuzanna Strugacz
✌️ Fluctuation | chor. Monika Małycha, Natalia Kowol, Natalia Jumas, wyk. Natalia Kowol, Natalia Jumas
☝️ EMBRANCE/ U(Ś)CISK | Dorota Makosz
☝️ Thank You for sharing! | chor. Julianna Walczak, Pimon Lekler, wyk. Oliwia Teodorczyk
☝️ less me softly my dear octopus | Zofia Żwirblińska
✌️ Shades of the soul | Anna Rubin, Zofia Saługa
☝️ Speak my language | chor. Kinga Kuboszek, Monika Małycha, wyk. Kinga Kuboszek
✌️ It’s complicated | Angelika Bosacka, Ewa Kowalczyk
☝️ (Un)forgettable | Kuba Dykta
☝️ AE-73 | chor. Kornelia Płaszczymąka, Monika Małycha, wyk. Kornelia Płaszczymąka
✌️ moving lands | chor. Jakub Mędrzycki, wyk. Iga Włodarczyk, Zuzanna Strugacz
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i czekamy na spotkanie z Wami!
Scena Cechownia w Teatrze ROZBARK czeka – nareszcie wszystkie prace obejrzymy na żywo.
W tym roku odwiedzi nas dyrektor Festiwalu Istvan Palosi, który będzie obserwował nasze wydarzenie.
Nie zabraknie też naszych wspaniałych jurorów w składzie:
– Ildiko Mandy (Węgry)
– Anna Duda
– Joanna Małaszyńska-Chitruszko
– Adam Kamiński
– Anna Piotrowska
– Alexey Torgunakov
Kryteria oceny jury: jakość i fantazja, świadomość przestrzeni i widza,
struktura przedstawienia, umiejętności: choreografia, jakość ruchu i doboru muzyki, muzykalność a ruch, dramaturgia: znaczenie, historia, wizualizacja: kostium, charakteryzacja, rekwizyt, wykorzystanie światła, spójność z treścią, scenografia
duety – współpraca pomiędzy artystami na scenie.

SYLWETKI:

GOŚĆ SPECJALNY: obserwator polskich eliminacji Solo Duo, dyrektor festiwalu Solo Duo Dance Festival

ISTVAN PALOSI fot. Meggyesi Mónika

 

PÁLOSI István (Węgry)
Artysta ruchu, choreograf, nauczyciel, badacz, założyciel festiwalu. Jeden z przedstawicieli węgierskiej formy tańca współczesnego o ponad stuletniej tradycji „Art of Movement”. Wykształcenie zdobył w Węgierskiej Akademii Tańca, Folkwang University of the Arts w Essen. Specjalizacja: taniec współczesny – teoria, historia, pedagogika i praktyka. W celu zachowania i rozwoju Sztuki Ruchu – wraz z Márkiem Fenyvesem – założył: Hungarian Art of Movement Company, Duncan-Dienes Orchestica School, MOHA – Dom Sztuki Ruchu oraz Prywatną Kolekcję Sztuki Ruchu. Inne działania: kurator Fundacji Orkesztika, założyciel i dyrektor Hungarian Art of Movement Company, założyciel i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Tańca SzólóDuó, nauczyciel Nemes Nagy Ágnes School of Art. Nagrody i wyróżnienia: Najlepszy Spektakl Teatru Tańca (kilkakrotnie), Nagroda za Sztukę Tańca, Srebrny Krzyż Zasługi Republiki Węgierskiej.

JURY 2023 ogólnopolskich eliminacji Solo Duo Dance Festival

 

ILDIKO MANDY / fot. Gabor Dusa

MÁNDY Ildikó (Węgry)

choreograf, reżyser, tancerka, pedagog, kurator Fundacji Tańca Kontaktowego. Zadebiutowała w 1993 roku pracą “Blue Monday”, jako jedna z założycieli Artus Company w Budapeszcie. Choreografia ta otrzymała nagrodę “The Best Alternative Performance” przyznawaną przez Urząd Miasta Budapesztu. Od 1994 roku tworzyła dla Central Europe Dance Theatre i BM Duna Art Ensemble. Reżyserowała i tworzyła choreografie do kolejnych spektakli dla Budapeszteńskiego Teatru Tańca, Teatru One More Movement i Węgierskiego Teatru Ruchu. Współpracowała z zespołami tanecznymi w Austrii, Izraelu, Nowej Zelandii i Polsce. W 1999 roku założyła Mándy Ildikó Company. W 1999 roku jej spektakl teatru tańca XYZ otrzymał nagrodę “Creator Prize” na 2. Festiwalu Sztuki Współczesnej w Veszprém na Węgrzech. W 2003 roku otrzymała od rządu węgierskiego nagrodę Harangozó Gyula za karierę tancerki i choreografa. Spektakle Mándy Ildikó Company były wystawiane w ciągu ostatnich 24 lat na Węgrzech i za granicą (Niemcy, Czechy, Egipt, Polska). W 2003 roku film taneczny zatytułowany “Plázaláz” (Mándy Ildikó- Dusa Gábor- Árva László) był prezentowany na 34 Festiwalu Filmów Węgierskich. W ciągu ostatnich 14 lat była jedną z organizatorek Ork_Kota_Platform – jednominutowych filmów tanecznych.

 

ANNA DUDA / fot. Aleksandra Staszczyk

ANNA DUDA 

od 2013 r. prowadzi badania nad współczesnymi formami tańca i ruchu we współpracy z artystami i instytucjami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem treningu performera (m.in. Teatr Rozbark w Bytomiu i Studio Kokyu, Instytut im J. Grotowskiego). Od kilku lat w duecie choreograficzno-badawczym z Anną Piotrowską rozwijają koncepcję twórczą i dydaktyczną pod nazwą “One-body-space-recognizer”. Realizuje również własne działania edukacyjne i artystyczne (m.in. projekt „Siłaczka” we współpracy z Karoliną Brzęk). Od 2019 r. pedagog na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

 

ADAM KAMIŃSKI / fot. Aleksandra Staszczyk

ADAM KAMIŃSKI

Kurator festiwalu: Mandala Performance Festival, instruktor teatralny, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury, kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016. Koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego. Absolwent studiów podyplomowych ,,Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych we Wrocławiu. Członek Jury Polskiej Platformy Tańca w 2008 roku. Prowadził zespół teatralny oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, dramy. Autor tekstów o tańcu i sztuce akcji m.in.: w piśmie artystycznym ,,Format”. Kurator programu performatywnego na festiwalu ,,Poznań Poetów” w 2009 roku. Od 2009 roku kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016 we Wrocławiu. Członek Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Kurator programu tanecznego Interdyscyplinary Fringe Festival. Współpracował z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie – realizacja programów: z zakresu edukacji tanecznej ,,Myśl w ruchu”, a także projektu promującego polski taniec w ramach „Sceny dla tańca”. Pomysłodawca i kurator programu ,,Wrocław Tańczący”. Juror Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w 2014 roku. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania polskiej kultury – 2013. Stypendysta MKiDN w 2017 r.

 

JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO / fot. Aleksandra Staszczyk

JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO

pedagog, tancerka, producentka, kuratorka, koordynatorka, organizatorka wydarzeń związanych z tańcem. Uczestniczka wielu warsztatów, projektów i performansów. Tancerka Teatru Tańca Projekt w Białymstoku, Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Współpracowała między innymi z Anną Piotrowską, Karoliną Garbacik, Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim. Członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli, było operatorem Przestrzeni Sztuki Białystok 2021-2022. Od 2008 roku Dyrektorka Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, wcześniej Hip Hop Groove Festival i Free Mind Festiwal. Współpracowała m. in. z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało Umysł. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz teatr. Programowała razem z Sonią Nieśpiałowską – Owczarek odsłony wrzesień 2018 i październik 2019. Pomysłodawczyni projektu “Zanurzeni” realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki Białystok 2021 oraz Laboratoriów choreograficznych w ramach Przestrzeni Sztuki 2022.

 

ALEXEY TORGUNAKOV / fot. Aleksandra Staszczyk

ALEXEY TORGUNAKOV

Tancerz, choreograf, nauczyciel tańca. Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008. Tancerz zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Artystycznie związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie gra w repertuarowych spektaklach i tworzy również swoje prace.

 

ANNA PIOTROWSKA / fot. Aleksandra Staszczyk

ANNA PIOTROWSKA
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka, Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka “mufmi” w Warszawie (1995 r). Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. Dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK i adiunkt Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zdobywczyni dwukrotnie nagrody teatralnej województwa śląskiego „Złota Maska” w 2016 (za choreografie stworzone w Teatrze Rozbark) i 2022 r. (za choreografię / ruch sceniczny w spektaklach “GEMINI tryptyk” i “POLICZALNI”) Inicjatorka lokalnych edycji międzynarodowego festiwalu Solo Duo Dance, patronująca wydarzeniu od samego początku.

 

Koordynatorka festiwalu Solo Duo Dance Festival:

JOANNA BRODNIAK / fot. Anna Burek

JOANNA BRODNIAK

Tancerka w zespole artystycznym Teatru ROZBARK. Absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Od początku 2018 roku związana z Teatrem ROZBARK jako pedagog tańca współczesnego, a od 2020 również jako moderator wydarzeń artystycznych m.in. Śląska Inicjatywa INTENc/sE. Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Zdobyła tytuł the best solo na międzynarodowym festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie. 2021 r. i I miejsce w Warszawskim Konkursie Choreograficznym za solo „untold manifesto”, 2021.

 

———————————————
Pierwsza edycja SoloDuo odbyła się w 2000 r. w Budapeszcie. Festiwal jest międzynarodową platformą małych form tańca współczesnego, na której prezentują się tancerze i choreografowie m.in. z Węgier, Polski, Czech, Szwecji, Rosji, Portugalii, Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Meksyku, Korei, Izraela, Turcji, Austrii. Festiwal wciąż się rozwija. Od kilku lat tworzone są półfinały (Polska, Czechy, Niemcy, Węgry)
Z A P R A S Z A M Y