SOLO DUO DANCE FESTIVAL / eliminacje
MAMY WERDYKT!
SERDECZNIE GRATULUJEMY ARTYSTKOM I ARTYSTOM, KTÓRZY ODWIEDZILI NAS I PODZIELI SIĘ SWOJĄ WRAŻLIWOŚCIĄ, UMIEJĘTNOŚCIAMI!
CUDOWNIE BYŁO WAS GOŚCIĆ! ZAPRASZAMY
OTO WERDYKT
Solo Duo polskie eliminacje
25 marca | 18:00
26 marca | 18:00
Najlepsze spektakle (etiudy), wyłonione przez profesjonalne jury, zostaną zakwalifikowane do finału Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance, który w tym roku odbędzie się właśnie w Bytomiu!
– 4 duety
– oraz 21 solówek
oto ONE i ONI!
Nie zabraknie też naszych wspaniałych jurorów w składzie:
– Ildiko Mandy (Węgry)
– Anna Duda
– Joanna Małaszyńska-Chitruszko
– Adam Kamiński
– Anna Piotrowska
– Alexey Torgunakov
struktura przedstawienia, umiejętności: choreografia, jakość ruchu i doboru muzyki, muzykalność a ruch, dramaturgia: znaczenie, historia, wizualizacja: kostium, charakteryzacja, rekwizyt, wykorzystanie światła, spójność z treścią, scenografia
duety – współpraca pomiędzy artystami na scenie.
SYLWETKI:
GOŚĆ SPECJALNY: obserwator polskich eliminacji Solo Duo, dyrektor festiwalu Solo Duo Dance Festival
JURY 2023 ogólnopolskich eliminacji Solo Duo Dance Festival
MÁNDY Ildikó (Węgry)
choreograf, reżyser, tancerka, pedagog, kurator Fundacji Tańca Kontaktowego. Zadebiutowała w 1993 roku pracą “Blue Monday”, jako jedna z założycieli Artus Company w Budapeszcie. Choreografia ta otrzymała nagrodę “The Best Alternative Performance” przyznawaną przez Urząd Miasta Budapesztu. Od 1994 roku tworzyła dla Central Europe Dance Theatre i BM Duna Art Ensemble. Reżyserowała i tworzyła choreografie do kolejnych spektakli dla Budapeszteńskiego Teatru Tańca, Teatru One More Movement i Węgierskiego Teatru Ruchu. Współpracowała z zespołami tanecznymi w Austrii, Izraelu, Nowej Zelandii i Polsce. W 1999 roku założyła Mándy Ildikó Company. W 1999 roku jej spektakl teatru tańca XYZ otrzymał nagrodę “Creator Prize” na 2. Festiwalu Sztuki Współczesnej w Veszprém na Węgrzech. W 2003 roku otrzymała od rządu węgierskiego nagrodę Harangozó Gyula za karierę tancerki i choreografa. Spektakle Mándy Ildikó Company były wystawiane w ciągu ostatnich 24 lat na Węgrzech i za granicą (Niemcy, Czechy, Egipt, Polska). W 2003 roku film taneczny zatytułowany “Plázaláz” (Mándy Ildikó- Dusa Gábor- Árva László) był prezentowany na 34 Festiwalu Filmów Węgierskich. W ciągu ostatnich 14 lat była jedną z organizatorek Ork_Kota_Platform – jednominutowych filmów tanecznych.
ANNA DUDA
od 2013 r. prowadzi badania nad współczesnymi formami tańca i ruchu we współpracy z artystami i instytucjami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem treningu performera (m.in. Teatr Rozbark w Bytomiu i Studio Kokyu, Instytut im J. Grotowskiego). Od kilku lat w duecie choreograficzno-badawczym z Anną Piotrowską rozwijają koncepcję twórczą i dydaktyczną pod nazwą “One-body-space-recognizer”. Realizuje również własne działania edukacyjne i artystyczne (m.in. projekt „Siłaczka” we współpracy z Karoliną Brzęk). Od 2019 r. pedagog na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.
ADAM KAMIŃSKI
Kurator festiwalu: Mandala Performance Festival, instruktor teatralny, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury, kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016. Koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego. Absolwent studiów podyplomowych ,,Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych we Wrocławiu. Członek Jury Polskiej Platformy Tańca w 2008 roku. Prowadził zespół teatralny oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, dramy. Autor tekstów o tańcu i sztuce akcji m.in.: w piśmie artystycznym ,,Format”. Kurator programu performatywnego na festiwalu ,,Poznań Poetów” w 2009 roku. Od 2009 roku kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016 we Wrocławiu. Członek Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Kurator programu tanecznego Interdyscyplinary Fringe Festival. Współpracował z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie – realizacja programów: z zakresu edukacji tanecznej ,,Myśl w ruchu”, a także projektu promującego polski taniec w ramach „Sceny dla tańca”. Pomysłodawca i kurator programu ,,Wrocław Tańczący”. Juror Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w 2014 roku. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania polskiej kultury – 2013. Stypendysta MKiDN w 2017 r.
JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO
pedagog, tancerka, producentka, kuratorka, koordynatorka, organizatorka wydarzeń związanych z tańcem. Uczestniczka wielu warsztatów, projektów i performansów. Tancerka Teatru Tańca Projekt w Białymstoku, Teatru Tańca Alter w Kaliszu. Współpracowała między innymi z Anną Piotrowską, Karoliną Garbacik, Agatą Życzkowską i Wojciechem Grudzińskim. Członkini zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli, było operatorem Przestrzeni Sztuki Białystok 2021-2022. Od 2008 roku Dyrektorka Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku, wcześniej Hip Hop Groove Festival i Free Mind Festiwal. Współpracowała m. in. z Fundacją Kino Tańca i Fundacją Ciało Umysł. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca oraz teatr. Programowała razem z Sonią Nieśpiałowską – Owczarek odsłony wrzesień 2018 i październik 2019. Pomysłodawczyni projektu “Zanurzeni” realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki Białystok 2021 oraz Laboratoriów choreograficznych w ramach Przestrzeni Sztuki 2022.
ALEXEY TORGUNAKOV
Tancerz, choreograf, nauczyciel tańca. Ukończył Moskiewską Akademię Choreografii jako artysta baletu w 2004 roku i jako pedagog w 2008. Tancerz zespołu artystycznego Teatru Bolszoj, gdzie występował w repertuarze klasycznym i współczesnym. Tańczył w pierwszych obsadach baletów neo-klasycznych i współczesnych. Artystycznie związany z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu ROZBARK, gdzie gra w repertuarowych spektaklach i tworzy również swoje prace.
ANNA PIOTROWSKA
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka, Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka “mufmi” w Warszawie (1995 r). Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. Dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK i adiunkt Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zdobywczyni dwukrotnie nagrody teatralnej województwa śląskiego „Złota Maska” w 2016 (za choreografie stworzone w Teatrze Rozbark) i 2022 r. (za choreografię / ruch sceniczny w spektaklach “GEMINI tryptyk” i “POLICZALNI”) Inicjatorka lokalnych edycji międzynarodowego festiwalu Solo Duo Dance, patronująca wydarzeniu od samego początku.
Koordynatorka festiwalu Solo Duo Dance Festival:
JOANNA BRODNIAK
Tancerka w zespole artystycznym Teatru ROZBARK. Absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Od początku 2018 roku związana z Teatrem ROZBARK jako pedagog tańca współczesnego, a od 2020 również jako moderator wydarzeń artystycznych m.in. Śląska Inicjatywa INTENc/sE. Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Zdobyła tytuł the best solo na międzynarodowym festiwalu Solo Duo Dance Festival w Budapeszcie. 2021 r. i I miejsce w Warszawskim Konkursie Choreograficznym za solo „untold manifesto”, 2021.
Pierwsza edycja SoloDuo odbyła się w 2000 r. w Budapeszcie. Festiwal jest międzynarodową platformą małych form tańca współczesnego, na której prezentują się tancerze i choreografowie m.in. z Węgier, Polski, Czech, Szwecji, Rosji, Portugalii, Francji, Holandii, Belgii, Niemiec, Meksyku, Korei, Izraela, Turcji, Austrii. Festiwal wciąż się rozwija. Od kilku lat tworzone są półfinały (Polska, Czechy, Niemcy, Węgry)