Cecha Tańca – Preludium | wystawa prac Agnieszki Kozyry
29.09-1.10.2023 Cecha Tańca – Preludium – swoisty prolog do wydarzenia, które odbędzie się w 2024 roku | 10 lecie Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark
CECHA TAŃCA_festiwal badawczy, jest festiwalem, który stworzony jest konkretnie na potrzeby Teatru Rozbark, uwzględniając min: pochodzenie i historię byłej kopalni Rozbark. Festiwal odbywać się będzie na scenie Teatru Rozbark – w miejscu dawnej Cechowni (stąd też tytuł festiwalu). Miejsce to niegdyś służyło za poczekalnię, w której górnicy załatwiali swoje służbowe sprawy przed zjazdem „na szychta” lub po wyjeździe „na wierch”. W cechowni górnicy obchodzili m.in. barbórkowe uroczystości. Cechownia zaprojektowana była przez Emila i Georga Zillmannów z Charlottenburga. Tutaj nakręcono m.in. sceny do filmu „Perła w koronie” Kazimierza Kutza.
Jedną z interpretacji słowa „c e c h a” jest kontekst filozoficzny. „CECHA jest niesamodzielnym składnikiem rzeczy, dający się w niej wyróżnić tylko w drodze analizy myślowej”. Ta definicja tworzy trop do budowania programu festiwalu, który będzie prezentował różnorodne myślenie teatrem tańca, teatrem ruchu, teatrem ciała, teatrem fizycznym i eksplorowaniem ludzkich możliwości psychofizycznych w ciele. W związku z definicją słowa „cecha”, nasz festiwal badawczy będzie tworzony w oparciu o poznanie, czym/kim są teatry tańca, zespoły tańca współczesnego, tancerze, performerzy w swojej różnorodności? Czym się kierują? Jakie tworzą strategie w ogólnej działalności artystycznej? Jaką przeszli drogę? Czy od spontaniczności, intuicji, od przypadku? A może kontynuują drogę swoich mistrzów?
29 września (piątek), godz. 19:00 wystawa prac Agnieszki Kozyry | wstęp wolny
Enigmatyczne stwory, pełne uwodzicielskiego uroku przekraczają granice realności, wymykają się sensom i schematom. Kozyra przemawia do odbiorcy poprzez niuanse iluzji i odkrywa świat nie poddający się codzienności i prostej percepcji. Fantasmagoryjne sekwencje nasycone są kolorem i kobiecą ekspresją. Konotacje związane z nadprzyrodzonymi zjawiskami, marzeniem sennym są widoczne w jej twórczości. Jak w malarstwie intuicyjnym wydaje mi się że Agnieszka Kozyra poświęca logiczne myślenie, aby pozbyć się wewnętrznego napięcia związanego z ograniczającymi nas przekonaniami. Liczy się zamysł, który powoduje, że malując opowiadamy jakąś historię. Nierzadko to podróż w nieznane, a rozpoczęcie podróży wcale nie musi prowadzić do miejsca, w którym zakończymy tę podróż.
Agnieszka Kozyra – artystka, pedagog specjalny, psychoterapeutka. Przedstawicielka Nowej Sztuki. Tworzy w nurcie realizmu magicznego na pograniczu surrealizmu. Wykształcenie artystyczne zdobyła w Studium Plastycznym we Wrocławiu oraz na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu na kierunku arteterapia. Zadebiutowała cyklem wystaw pt. „W Krainie Smoka Tego”. Jako psychoterapeutka pracuje w podejściu integratywnym, co znaczy, że metody pracy dobiera indywidualnie do potrzeb osoby, z którą aktualnie pracuje. Bliska jest jej psychoterapia psychodynamiczna, oraz podejście humanistyczno- egzystencjalne. Od kilkunastu lat pracuje z dziećmi i z młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 10 we Wrocławiu. Współpracuje min: ze stowarzyszeniem JEST CZŁOWIEK, z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci. Ukończyła 4 letnie szkolenie terapeutyczne we Wrocławskiej Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii, która jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, którego jest członkiem. Aktualnie kończy studia podyplomowe z zakresu seksuologii na Uniwersytecie im Adama Mickiewicza w Poznaniu.