Teatr Rozbark

Karta zgłoszenia Żywe Rzeźby

10 maja (sobota), godz. 12:30 Warsztaty Żywej Rzeźby | wstęp wolny | Pałac w Miechowicach, ul. Dzierżonia 30 | zadanie realizowane w ramach Programu Przestrzenie Sztuki-Taniec.

10 maja (sobota), godz. 16:00 Wystawa Żywych Rzeźb | wstęp wolny | Pałac w Miechowicach, ul. Dzierżonia 30 | zadanie realizowane w ramach Programu Przestrzenie Sztuki-Taniec.

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK zaprasza na wyjątkowe Warsztaty Żywej Rzeźby – pełne kreatywności, ruchu (i bezruchu!), zabawy i artystycznego wyrazu!
To nie tylko stanie nieruchomo – to performans, interakcja i prawdziwa sztuka działania w przestrzeni publicznej. Nauczysz się, jak stworzyć postać, zaprojektować kostium, poruszyć publiczność i… zamarznąć w odpowiednim momencie.
Dla kogo?
Dla każdego! Rodziny, dzieci (8+), młodzież, dorośli i profesjonaliści – każdy znajdzie tu coś dla siebie. To bezpieczna i inspirująca przestrzeń do wyrażania siebie.
W programie m.in.:
– techniki bezruchu i inicjowania ruchu
– tworzenie postaci i kostiumów
– występy solo, w duetach i grupach
– dużo śmiechu, zabawy i artystycznego szaleństwa
Zainspirujemy się historią żywej rzeźby – od teatru po Netflix – i stworzymy coś zupełnie nowego.
Nie musisz mieć doświadczenia – wystarczy otwartość i chęć działania!
Dołącz do nas i poczuj dreszczyk emocji związany ze sztuką żywej rzeźby!
Start warsztatów: 12.30;
Finał: 16.00
Więcej informacji o prowadzących i zapisach już wkrótce.
Wstęp wolny!

KTO PROWADZI WARSZTATY?

Warsztaty i performans wykonaniu Teatru Lutrek

Lutrek to międzynarodowy teatr, który zaznaczył swoją obecność na mapie sztuki jako miłośnik żywych rzeźb i klaunady. Jego siedziba znajdowała się kolejno w Polsce, Anglii, a obecnie mieści się w Szkocji. Teatr został zaproszony do ponad 15 krajów, a jego rzeźby pojawiały się w prestiżowych miejscach, takich jak TATE Modern Gallery w Londynie. W sztuce Lutrekowi towarzyszy nieustanna fascynacja rolą  kostiumu, zywą  ekspresją, interakcją  z publicznoscią  oraz klaunadą. Przeslaniem Lutreka jest radosc, a jego mottem: Czaruj radoscią  kazdy swoj dzien!

Artyści związani z Lutrekiem pochodzą z różnych krajów, w tym wybitne warszawskie performerki – Katarzyna Wróbel i Ewelina Grzelczyk. Założycielką teatru jest Izabela Walkowiak-Radcliffe – performerka, klaun, i legenda sztuki żywej rzeźby.

W Bytomiu publiczność będzie miała okazję zobaczyć trzy barwne postacie w wykonaniu Katarzyny, Eweliny i Izabeli.

Warsztaty żywej rzeźby prowadza Izabela Walkowiak-Radcliffe, Katarzyna Wrobel i Ewelina Grzechnik  – wyjątkowa okazja, by uczyć się od jednych z najlepszych w tej dziedzinie.

Izabela Walkowiak – Radcliffe

Izabela od ponad 20 lat tworzy żywe rzeźby. Jest założycielką i performerką w Teatrze Lutrek (www.lutrek.co.uk) oraz członkinią International Living Statue Project. Wykonala około 30 kostiumów żywych rzeźb. Występowała w ponad 15 krajach. Jej rzezby braly udzial m.in. w performansie w TATE Modern Gallery w Londynie oraz na Mistrzostwach Żywych Rzeźb w Holandii. Jest stala uczestniczka Festiwalu Fringe w Edynburgu. Bywa dyrektorka artystyczna oraz organizatorka festiwali żywych rzeźb w Polsce (Festiwal UfO w Szamotulach przez 5 lat) i Dubaju.

W sztuce żywej rzeźby Izabela łączy różne formy ekspresji, takie jak klaunada, taniec czy pantomima. Poza studiami i studium animatorow doskonaliła swoje umiejętności na warsztatach z tancerzami Teatru Piny Bausch, nauczycielami klaunady Philippe’a Gauliera, Johna Wrighta i Holly Stoppit, a także u mistrzów butoh i najwybitniejszych artystów żywej rzeźby, takich jak Antonio Santos, Andrii Kyrylchuk i Afke Westdijk.

Katarzyna Wróbel

Aktorka pantomimy, performerka, pedagożka.

Z wykształcenia psycholożka społeczna oraz absolwentka Międzywydziałowego Studium Pedagogicznego (Uniwersytet SWPS).

Od 2009 współpracuje z Teatrem Sztuka Ciała współtworząc spektakle pantomimy, teatru fizycznego oraz działania performatywne. 

W latach 2006-2013 aktorka Teatru Pantomimy Mimo oraz adeptka studia pantomimy Bartłomieja Ostapczuka w Teatrze na Woli (Warszawa).

Swój warsztat doskonaliła ucząc się od wybitnych przedstawicieli teatru fizycznego/pantomimy m.in.: Gregga Goldstona, Radima Vizvary, Mirenki Cechovej, Wolframa von Bodeckera, Alexandra Neandra, Antona Adasinsky’ego, Eweliny Ciszewskiej, aktorów Wrocławskiego Teatru Pantomimy. 

Uczestniczka wielu polskich i zagranicznych festiwali teatralnych (m.in. Sztuka Ulicy/Warszawa, Sztama/Olecko, Trzydniówka Teatralna/Olsztyn, InNowica/Nowica, La Strada/Kalisz, Saturator/Garwolin, INQBATOR/Ostrołęka, UFO/Szamotuły, ALFABET/Lublin, FURA/Ustka, Statues en Marche/Belgia, Beeldig Lommel/Belgia, World Living Statues Festival/Holandia, International Living Statues Festival/Izrael, Polish Arts Festival/Irlandia).

Twórczyni performatywnych działań i spektakli teatralnych aktywnie angażujących widza w kreowaną środkami artystycznymi rzeczywistość. Jej całkowicie autorskimi dziełami są animacja teatralna “Rozchmurz się!”, interaktywny spektakl sensoryczny “Łowca na tropie owadów” oraz bajka filozoficzna “Małe stworzonko i wielkie pytania”.

Od 2017 roku współpracuje z międzynarodowym teatrem Lutrek z Wielkiej Brytanii podróżując po świecie i wykonując działania artystyczne jako “żywa rzeźba” – występowała m.in. w Belgii, Holandii, Danii, Polsce, Izraelu, Chińskiej Republice Ludowej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie oraz Bahrajnie.

Od 2020 tworzy autorskie kostiumy i rekwizyty do działań performatywnych, w których łączy i eksperymentuje z różnymi technikami plastycznymi.

Ewelina Grzechnik

Aktorka teatru fizycznego, reżyserka i instruktorka teatralna.

Nauki z zakresu sztuki pantomimy: Studio Pantomimy Bartłomieja Ostapczuka (2008 – 2019), 10. edycji Letniej Szkoły Współczesnej Pantomimy w Warszawie (2009-2019).

Nauki z zakresu teatru fizycznego, pracy z maską oraz reżyserii i scenopisarstwa dla teatru pantomimy pobierała od takich artystów jak: Anton Adasinski (RU), Radim Vizvary (CZ), Mirenka Cechova (CZ), Pau Bachero (ES), Gregg Goldston (US), Gyongyi Biro (FR), Ewelina Ciszewska (PL), Alexander Neander (FR), Wolfram Von Bodecker (DE), Olivier Pollak (DE), Ng Shiu Hei Larry (HK) Sara Mangano (IT), Pierre Massip (FR), Lionel Menard (FR), Adi Weinberg (Israel), Jacop Ahlbom (SWE).

Od 2013 r. aktorka Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy (spektakle „Agua de Lagrimas”, „Gogol”, „Marcel” – reż. L. Menard).

Prowadzi warsztaty z zakresu teatru pantomimy i kreacji aktorskiej. Występowała na scenie Teatru Dramatycznego w Warszawie, Teatru Królewskiego w Wilanowie oraz gościnnie na deskach innych teatrów w Polsce i za granicą.

Solowe etiudy teatralne prezentowała na festiwalach teatralnych w Warszawie, Pradze, Berlinie, St. Petersburgu, Policzce oraz w Gotheborgu.

W latach 2014-2016 wspólnie z Martą Grądzka wyreżyserowała i opracowała wizje sceniczną oper „FuturOpera” i „Mimopera” (w ramach Sceny Młodych w Warszawskiej Operze Kameralnej) oraz „At the waters of Lethe” (w ramach Dni Opery Nowej w Ostravie). W Warszawskiej Operze Kameralnej wystąpiła również jako tancerka w projekcie „7 Grzechów Głównych” w reż. Miki Rosenfeld (2015 r.) oraz w operze współczesnej „PSALM” w reż. Jerzego Lacha.

Od 2015 r. Aktorka Sceny Plastycznej KUL – spektakl „Gorset” oraz projekty plenerowe „Z Mroku”, „Brama”, „Odchodzi”, „Blizna”, „Głębia” w reż. Leszka Mądzika.

W 2017 r. zrealizowała autorski spektakl „Lost Hotel”, zaprezentowany podczas Warszawskiego Festiwalu Sztuki Mimu. W 2019 r. wystąpiła w Filharmonii Luksemburskiej w spektaklu „Ma mère l’oye” w reż L. Menarda.

Od 2020 roku współpracuje z Fundacją YOUTH ACT oraz Fundacją MŁODZI DLA EUROPY,

gdzie prowadzi warsztaty z wykorzystaniem metodologii teatralnej w ramach programu

Erasmus +. W 2020 roku rozpoczęła również współpracę z Filharmonią Narodową, w której zrealizowała koncerty inscenizowane: „Królowa Śniegu” oraz „Kalendarz Adwentowy”, a także operę „Pan Twardowski” (reżyseria).

Od 2024 roku współpracuje z Teatrem Lutrek.

 

Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki-Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.