Teatr Rozbark

17 grudnia (piątek), godz. 19:00 W zawieszeniu, Monika Wachowicz.
Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny.

„W zawieszeniu” jest kameralnym, a zarazem dynamicznym seansem teatralnym z pogranicza teatru wizualnego i fizycznego. Jest dramaturgiczną próbą zmierzenia się z tematem tabu, jakim jest choroba onkologiczna. To opowieść o walce, o codziennych bitwach o godność, o cierpieniu i bólu; o oswajaniu nieuniknionego, czerpaniu radości zaklętej w okruchach naszej egzystencji,…o nadziei. Inspiracją do spektaklu były eseje Susan Sontag „Choroba jako metafora” oraz filozofia Karla Jaspersa.
Ideę do powstania projektu „W zawieszeniu” zainicjowała Marta Paradecka, w momencie gdy doświadczyła sytuacji granicznej, która w przypadku Marty przybrała formę choroby. „Pomysł na ujęcie dramaturgiczne tej sytuacji jest także odpowiedzią na ciągle zadawane pytania innych osób o to, jak się czuję w trakcie choroby”. Spektakl jest epitafium dla Marty.
„…ponieważ nie znamy dnia swojej śmierci, traktujemy życie jak niewyczerpane źródło, a przecież wszystko zdarza się tylko określoną, i to niewielką liczbę razy. Jak często jeszcze przypomnisz sobie popołudnie z dzieciństwa? To, które tkwi w tobie tak głęboko, że nie wyobrażasz sobie bez niego życia, może cztery, pięć razy, może nawet mniej, ile razy zobaczysz wschód księżyca w pełni, może dwadzieścia, a jednak życie wydaje się niewyczerpane… ”
Cytat pochodzi z powieści „Pod osłoną nieba” Paula Bowlesa.

Scenariusz oraz teksty: Marta Paradecka we współpracy z Moniką Wachowicz oraz Artim Grabowskim,
Reżyseria: Arti Grabowski,
Scenografia: Monika Wachowicz oraz Arti Grabowski,
W roli głównej: Monika Wachowicz,
Aranżacja muzyczna: Mirek Matyasik,
Głos z offu: Amelia-Helena Mazur,
Montaż tekstu z offu: Leszek Kwaśniewicz,
Obsługa techniczna: Grzegorz Król
Fotografia do standu: Joanna Nowicka.

Dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

Współprodukcja:
Teatr ROZBARK, Fundacja Teatr IOTA, Monika Wachowicz Studio Ciała i Emocji, Teatr A Part.

Marta Paradecka (ur. 24.07.1979 – zm. 12.01.2018)
Prezes Fundacji Sztuka dla Życia. W ramach fundacji zrealizowała między innymi prezentację „Kim jesteś – kim jestem? Przeglądam się w twarzach moich przodków”. Dotyczyła ona dziedzictwa kulturowego. W prezentacji uczestnicy warsztatów zapraszali widzów w teatralną podróż w przeszłość swoich rodzin. W roku 2017 powstał projekt „Sztuka w służbie ducha i ciała”. Marta zorganizowała w nim bezpłatne zajęcia artystyczno-terapeutyczne adresowane do osób chorych onkologicznie. Wystąpiła w kilku spektaklach Teatru IOTA. Była aktorką Teatru Cogitatur i współzałożycielką Teatru A Part w Katowicach. Zorganizowała festiwal teatralny w Połczynie Zdroju (Połczyńskie Impresje Teatralne) – pomysł, jak sama mówiła, „wziął się z głowy i z serca”. W Kołobrzegu w Regionalnym Centrum Kultury założyła Teatr Kontakt, z którym zrealizowała Eksperymentalną Formę Teatralną „Szczudłodram”. Ukończyła podyplomowe Studia Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży na PWST we Wrocławiu. Marta była niezwykle twórcza, skupiała się na działaniach wokół kultury i sztuki, jako wartościach nadających głębszy sens ludzkiemu istnieniu. Była organizatorem wielu inicjatyw artystycznych, pomagała, wspierała, inspirowała, a sztuka towarzyszyła jej w każdym momencie życia.

dr hab. Arti Grabowski (ur. 1977)
Artysta interdyscyplinarny: malarz, performer, aktor, reżyser. Autor ponad 200 wystąpień performance, spektakli teatralnych wystawionych w 83 krajach. Kierownik Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermediów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Kurator Międzynarodowych Spotkań Performerów w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. W latach 2002-2007 współpracował z poznańskim teatrem „Porywacze ciał”.

Monika Wachowicz (ur. 1978)
Jest aktorką, pedagogiem, prowadzi prywatne Studio Ciała i Emocji w Katowicach. Ukończyła Filozofie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Nauk Społecznych. Od 2004 r. jest związana z Teatrem A Part w Katowicach, którego dyrektorem i reżyserem jest Marcin Herich. W teatrze A Part pełni także funkcję wiceprezesa. Od 2007 r. bierze udział w produkcji i organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Sztuk Performatywnych A PART w Katowicach oraz prowadzi Studio Aktorskie A PART przy Teatrze (2016-19). Od 2019 Prezes Fundacji SZTUKA DLA ŻYCIA IM. MARTY PARADECKIEJ. Od czerwca 2021 współpracuje z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu, jest kuratorką projektów performatywnych m.in „SZCZELINY. Kobiety w sztukach performatywnych”. Od października 2021 współpracuje z Akademią Sztuk Teatralnych – filią we Wrocławiu. Prowadzi obecnie zajęcia aktorskie dla studentów II i III roku pt. CIAŁO W PRZESTRZENI SCENICZNEJ oraz PLASTYKA RUCHU SCENICZNEGO.

Dziękujemy dyrekcji i pracownikom Teatru Witkacego w Zakopanym za gościnę, Teatrowi Rozrywki w Chorzowie za życzliwość i pomoc w realizacji przedsięwzięcia oraz firmie Adox Sp. z o.o. z Warszawy.