TAKARAZUKA camp | Krakowski Teatr Tańca
13 marca (sobota), godz. 19:00 TAKARAZUKA camp | reżyseria i choreografia: Eryk Makohon | Krakowski Teatr Tańca
UWAGA! W spektaklu wykorzystywane są efekty stroboskopowe oraz bardzo głośna muzyka.
Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny.
scenografia i kostiumy: Eryk Makohon,
wizaż: Ewa Skoczeń – Citko,
występują: Amanda Barnaś, Agata Jędrzejczak, Agnieszka Skorut, Magdalena Skowron, Paweł Łyskawa, Renata Bobel, Anna Ferenc, Dobrochna Sobek, Magda Targosz, Monika Kareł,
producent: Stowarzyszenie Krakowski Teatr Tańca,
czas: 60 minut,
premiera wznowienia: 16 czerwca 2019.
Spektakl inspirowany jest teatrem japońskim – popularną rewią żeńską – Takarazuka, działającą w mieście o tej samej nazwie od ponad stu lat. Specyfika i oryginalność teatru, w którym wszystkie role, zarówno męskie jak i żeńskie odgrywają kobiety, stały się punktem wyjścia do rozważań na temat teatralności płci, konstrukcji płci kulturowej oraz stereotypowego postrzegania płci przez społeczeństwo. Teatr Takarazuka wydaje się doskonale potwierdzać tezę Simone de Beauvoir: „nie rodzimy się kobietami – stajemy się nimi”.
Choć w pierwotnej wersji (2010 rok) spektakl skupiał się na zagadnieniach dotyczących performatywności płci, rozpinając oś poszukiwań pomiędzy europocentryczną kulturą Zachodu a dalekowschodnim kontekstem kulturowym, to prawie jedenaście lat od premiery pierwszej wersji przedstawienia wystarczyło, aby perspektywa analizy skurczyła się do lokalnego kontekstu polskich przemian społecznych. Przywoływany w spektaklu camp stracił swoją pierwotną estetyzującą funkcję, stając się reprezentacją regresu w dyskusji na temat ról społecznych. Siła kobiet, zmuszonych do walki o podstawowe prawa, stała się smutnym symbolem Polski drugiej dekady XXI wieku.