Teatr Rozbark

 

Szanowni Państwo, zamieszczamy PROTOKÓŁ z Solo Duo Dance Festival_edycja Polska 2024.

Wszystkim, którzy zgłosili się do prezentacji swojej twórczości bardzo dziękujemy i gratulujemy. Najważniejsze było spotkanie, wymiana, feedbacki, wspólne świętowanie kreatywności.

Gratulacje i do zobaczenia za rok!

protokol_SoloDuo_2024

——————————————————–

Zapraszamy serdecznie do zgłaszania swoich prac solowych i duetów. W tym roku organizatorzy z Budapesztu zrobili przerwę w realizacji projektu, szykując się w 2025 r. na 25-lecie Festiwalu. Mamy jednak zgodę na kontynuację tego projektu na terenie Polski, który daje młodym artystom możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed profesjonalnym jury, złożonym z kuratorów polskich wydarzeń tanecznych i performatywnych.

Działania edukacyjno-warsztatowe.

Już teraz miło nam ogłosić, że zaproszenie przyjęli: Joanna Małaszyńska-Chitruszko z Festiwalu Kalejdoskop, Anna Żak z Lubelskiego Teatru Tańca, Adam Kamiński Mandala Performance Festival, Marek Zadłużny MOVE Festival w Zielonej Górze, Kamil Bończyk – Teatr Rozbark, Anna Duda – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu.

 

TERMIN WYDARZENIA: 10-11 maja 2024, Scena Cechownia, Teatr Rozbark, Bytom (ul. Wojciecha Kilara 29)

10 maja (piątek), godz. 19.00

11 maja (sobota), godz. 18.00

tutaj: LINK DO KARTY ZGŁOSZENIA wraz z regulaminem

adres mailowy: eferte.soloduo@gmail.com

 

Prosimy o zaznaczenie w zgłoszeniu, czy byliby Państwo zainteresowani warsztatami. Wstęp wolny za zapisami.

piątek – taniec współczesny z elementami improwizacji – Anna Piotrowska | godz. 15.30 – 17.00 | studio B

sobota – taniec współczesny z elementami improwizacji – Anna Piotrowska | godz. 15.00 – 16.30 | studio B

Prosimy również o zaznaczenie w zgłoszeniu, czy byliby Państwo zainteresowani jamem tanecznym w sobotę – po konkursie.

 

J U R O R Z Y   2 0 2 4: 

 

KAMIL BOŃCZYK – TEATR ROZBARK. Pochodzący z Łodzi absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu. Debiutował w spektaklu Anny Piotrowskiej „Democratic body” w 2015 roku, co otworzyło dalszą możliwości współpracy z artystką, w oparciu o jej metody twórcze i ruchowe. Obecnie wykładowca na Wydziale Sztuk Scenicznych, Instytutu Choreografii i Techniki Tańca na Akademii Muzycznej w Łodzi, jak również na Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. W 2020 roku debiutował jako reżyser i choreograf w spektaklu „Czy mnie kochacie?”. W swoim dorobku ma także prowadzenie zajęć warsztatowych, zarówno aktorskich jak i ruchowych czy tanecznych. W swojej pracy edukacyjnej eksploruje syntezę narzędzi aktorskich z ruchem i tańcem.  Ponadto brał udział w realizacjach teatralnych, filmowych, telewizyjnych i internetowych, a także w projekcie wykorzystującym technikę motion capture. Nagrodzony za spektakl  „Bless the King_nieliryczna pieśń” 2018 r. na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku.

 

ANNA DUDA – WYDZIAŁ TEATRU TAŃCA W BYTOMIU AKADEMII SZTUK TEATRALNYCH, TEATR ROZBARK. Od 2013 r. prowadzi badania nad współczesnymi formami tańca i ruchu we współpracy z artystami i instytucjami kultury, ze szczególnym uwzględnieniem treningu performera (m.in. Teatr Rozbark w Bytomiu i Studio Kokyu, Instytut im J. Grotowskiego). Od kilku lat w duecie choreograficzno-badawczym z Anną Piotrowską rozwijają koncepcję twórczą i dydaktyczną pod nazwą “One-body-space-recognizer”. Realizuje również własne działania edukacyjne i artystyczne (m.in. projekt „Siłaczka” we współpracy z Karoliną Brzęk). Od 2019 r. pedagog na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

 

ADAM KAMIŃSKI – MIĘDZYNARODOWY MANDALA FESTIVAL. Kurator festiwalu: Mandala Performance Festival, instruktor teatralny, prezes Stowarzyszenia JEST CZŁOWIEK, animator kultury, kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016. Koordynator licznych projektów z zakresu sztuki performance i tańca współczesnego. Absolwent studiów podyplomowych ,,Administracja i przedsiębiorczość w kulturze” w Dolnośląskiej Wyższej Szkole Służb Publicznych we Wrocławiu. Członek Jury Polskiej Platformy Tańca w 2008 roku. Prowadził zespół teatralny oraz warsztaty dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością umysłową z wykorzystaniem aktywnych metod pracy, dramy. Autor tekstów o tańcu i sztuce akcji m.in.: w piśmie artystycznym ,,Format”. Kurator programu performatywnego na festiwalu ,,Poznań Poetów” w 2009 roku. Od 2009 roku kurator programu tanecznego w Biurze Festiwalowym Impart 2016 we Wrocławiu. Członek Otwartego Forum Środowisk Sztuki Tańca. Kurator programu tanecznego Interdyscyplinary Fringe Festival. Współpracował z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca w Warszawie – realizacja programów: z zakresu edukacji tanecznej ,,Myśl w ruchu”, a także projektu promującego polski taniec w ramach „Sceny dla tańca”. Pomysłodawca i kurator programu ,,Wrocław Tańczący”. Juror Komisji Artystycznej Polskiej Platformy Tańca w 2014 roku. Laureat Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie upowszechniania polskiej kultury – 2013. Stypendysta MKiDN w 2017 r.

 

JOANNA MAŁASZYŃSKA-CHITRUSZKO – FESTIWAL KALEJDOSKOP. Tancerka, producentka, kuratorka, koordynatorka, organizatorka wydarzeń związanych z tańcem. Posiada wykształcenie wyższe pedagogiczne. Ukończyła Laboratorium „Nowych Praktyk Teatralnych” Uniwersytetu SWPS we współpracy z Nowym Teatrem w Warszawie – moduł producent/kurator. Członek zarządu Podlaskiego Stowarzyszenia Tańca, które do tej pory zrealizowało wiele projektów z dziedziny kultury, między innymi festiwale taneczne, produkcje spektakli. Od 2008 roku Dyrektorka Festiwalu Kalejdoskop w Białymstoku oraz Hip Hop Groove Festival i Free Mind Festiwal. Kuratorka Sceny Tańca Studio w Teatrze Studio w Warszawie organizowanej przez Instytut Muzyki i Tańca. Programowała razem z Sonią Nieśpiałowską – Owczarek edycje pt.: „Ruch w samym centrum uwagi” oraz „Słowa przychodzą później”. Pomysłodawczyni projektu “Zanurzeni” realizowanego w ramach Przestrzeni Sztuki Białystok 2021.

 

MAREK ZADŁUŻNY – MOVE FESTIVAL W ZIELONEJ GÓRZE. Choreograf, pedagog, teoretyk tańca o stopniu naukowym doktora. Dyplomowany artysta tancerz (uzyskał dyplom przyznawany przez Związek Artystów Scen Polskich i honorowany przez MKiDN). Członek Sekcji Tańca i Baletu w Związku Artystów Scen Polskich. Krytyk współpracujący z Kwartalnikiem TANIEC oraz Dziennikiem Teatralnym. Absolwent animacji kultury i sportu na Uniwersytecie Zielonogórskim. Stypendysta w Oslo University College. Certyfikowany instruktor i trener personalny Pilates CORE™. Animator i badacz kultury tanecznej. Autor monografii „Taniec – świat doświadczeń choreografów” oraz publikacji naukowych z zakresu szeroko pojmowanej pedagogiki tańca. Wykładowca w zakresie współczesnych form tańca na Uniwersytecie Zielonogórskim. Reżyser ruchu scenicznego. Założyciel i opiekun artystyczny kolektywu Physical ArtHouse w Zielonej Górze (wcześniej Pracowni Teatru Tańca). Twórca kilkudziesięciu choreografii, działań oraz akcji z pogranicza teatru tańca i sztuk performatywnych.  Zaangażowany w rozwój tanecznego amatorskiego ruchu artystycznego, z którego się wywodzi. Współpracuje z wieloma zespołami jako choreograf. Pedagog tańca współczesnego, na międzynarodowych warsztatach organizowanych w Berlinie, Luksemburgu, Talinie, Viksjefors (Szwecja), Cottbus i Zittau (Niemcy). Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych warsztatów tanecznych. Współtwórca wraz z Anną Piotrowską zielonogórskiej inicjatywy festiwalowej SPACE w latach 2010-2014. W latach 2015-2020 dyrektor Festiwalu SFERA RUCHU Zielona Góra będącego częścią sieci festiwali teatrów tańca realizowanych również w Słupsku i Toruniu. Od 2021 roku dyrektor wraz z Kaliną Grupą MOVE Festival Zielona Góra. Prezes stowarzyszenia „Ośrodek Praktyk Choreograficznych” (www.opch.pl). Znaczący wpływ na jego rozwój artystyczny wywarła współpraca z Anną Piotrowską.

 

ANNA ŻAK – MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA TEATRÓW TAŃCA | LUBLIN. pedagożka, tancerka, choreografka, organizatorka wydarzeń tanecznych Lubelskiego Teatru Tańca / Centrum Kultury w Lublinie. Od blisko 30 lat realizuje program artystyczny oraz organizacyjnie współtworzy wydarzenia i projekty artystyczne oraz edukacyjne związane z tańcem i ruchem, m.in. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca, Przestrzenie Sztuki / Taniec, Międzynarodowy Dzień Tańca, Centrum Ruchu. Od 2006 roku kreowała także własne spektakle oraz projekty sceniczne i w przestrzeni miasta jako kierowniczka artystyczna i choreografka Grupy Tańca Współczesnego Politechniki Lubelskiej, m.in. „continue”, „clearn”, „opium”, „stadium”, „Homo.Go!”, „Gra z czasem”, cykl „miejsca, chwile”. Współpracowała z instytucjami w zakresie szkolenia kadr z tańca współczesnego, m.in. z Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej (Wydział Artystyczny), Centrum Kształcenia Kadr Oświatowych, Polską Akademią Sportu. Sama ukończyła kierunek pedagogikę na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UMCS, Lublin oraz wiedzę o kulturze (studia podyplomowe na Wydziale Humanistycznym UMCS).  Korzystając ze swoich autorskich projektów uczy ruchu i tańca współczesnego wszystkie grupy wiekowe, od najmłodszych dzieci do 3 lat (autorski projekt „Turlanki z Mamą i Tatą”) poprzez młodzież, studentki i studentów, dorosłych, m.in. autorskie warsztaty rozwojowe EmocJA-RelacJA-KomunikacJA w ruchu”, aż po Dojrzałe Kobiety 60 plus (autorski projekt „JAnginizacja”). Jest także instruktorką pilates (Polska Akademia Sportu). W ostatnich latach łączy zagadnienia tańca współczesnego z innymi dziedzinami sztuki i kompetencjami społecznymi, wykorzystując m.in metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, Projektowania starości czy techniki Terapii Tańcem i Ruchem. Była autorką założeń merytorycznych i koordynatorką projektu „Myśl w ruchu” (2011-2016), który opracowywała dla Instytutu Muzyki i Tańca oraz Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego „Taniec – energia ciała i wyobraźni”. Wyróżniona Indywidualną Nagrodą Prezydenta Miasta Lublin za całokształt pracy w dziedzinie kultury (2005r.), Medalem Prezydenta Miasta Lublin za organizację X MSTT (2006r.) oraz XXI MSTT (2017),   Medalem Unii Lubelskiej (2022). Jest laureatką VI Konkursu Bene Meritus Terrae Lublinensi – Dobrze zasłużonych dla Lubelszczyzny – Miasto w dialogu (2010) W grudniu 2013 od Rektora Politechniki Lubelskiej otrzymała nagrodę w imieniu lubelskiego Kuratora Oświaty – Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Została uhonorowana Srebrnym Medalem – odznaczeniem państwowym  za długoletnią służbę od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas Gali Kultury, wraz z Lubelskim Teatrem Tańca odbierała Nagrodę Miasta Lublin w dziedzinie kultury za rok 2016 w kategorii „upowszechnianie kultury” za działalność na rzecz upowszechniania i promocji tańca współczesnego, a w 2022 Medal Zasłużony dla Miasta Lublina dla Lubelskiego Teatru Tańca.

 

ANNA PIOTROWSKA – DYREKTOR TEATRU ROZBARK, PREZES FUNDACJI ROZWOJU TAŃCA, INCJATOR EDYCJI POLSKIE MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU SOLO DUO. Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka, Fundatorka i Prezeska Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka “mufmi” w Warszawie (1995 r). Od 1996 r. stworzyła ponad 130 autorskich choreografii i przedstawień. Dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK i adiunkt Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Zdobywczyni dwukrotnie nagrody teatralnej województwa śląskiego „Złota Maska” w 2016 i 2022 r. Inicjatorka lokalnych edycji międzynarodowego festiwalu Solo Duo Dance, patronująca wydarzeniu od samego początku.