smell.me.ordinary piece

Młodzi na scenę | „smell.me.ordinary piece” | premiera 14 czerwca 2018

koncept, choreografia i wykonanie : Justyna Kalbarczyk i Edith Buttingsrud Pedersen
muzyka : Odd XX

smell.me.ordinary piece to projekt taneczno-performatywno-muzyczny, w którym zapach jest główym impulsem do tworzenia ruchu oraz budowania relacji pomiędzy performerami. W naszych poszukiwaniach odnosimy się do instynktownego , wręcz zwierzęcego postrzegania ciągle zmieniającego się środowiska. Fazy “walcz lub uciekaj”.

Interesuje nas moment, w którym w człowieku rodzi się agresja. Agresja, niekoniecznie jako zjawisko świadomych działań destruktywnych, ale raczej ta, która jest efektem ubocznym deterytorializacji. Poszerzanie własnych granic, zawładnięcie czyjegoś terytorium prowadzi do naruszenia granic intymności.

Odnosimy się do fazy poprzedzającej fizyczne naruszenie własności drugiego człowieka. Fazy, gdzie gwałtowność, przemoc jest niebezpieczna a jednocześnie uwodzicielska. Chcemy zrewidować poglądy ludzi dotyczące instynktownych pragnień i ich supresji, a także ich strachu przed dzieleniem się własnym terytorium i tworzeniem wspólnej przestrzeni.

Company HAA to zespół współtworzony przez cztery europejskie artystki: Annukke Hirvonen, Robertę Ricci, Edith Buttingsrud Pedersen oraz Justynę Kalbarczyk, mieszkające i tworzące w Berlinie. Ich współpraca rozpoczęła się już kilka lat wcześniej, w Collective One:Third wraz z trzema innymi artystami. CompanyHAA to zespół,platforma, którego głównym punktem zainteresowań jest łączenie rożnych form sztuki, tak, by w przejrzysty i autentyczny sposób przekazać zachowania i metody komunikacji człowieka. Kolejnym głównym punktem stycznym ich prac jest improwizacja i kompozycja w czasie rzeczywistym. Pochodzące z rożnych krajów artystki, właśnie poprzez improwizacje przenoszą swoje indywidualne cechy taneczne i jakości performatywne.

CompanyHAA powstała z chęci i potrzeby angażowania się w nowe działania artystyczne, otwarcia się na rożne formy sztuki i współpracy z niezależnymi artystami. Stwarza nowe pole do polemiki z tradycyjnymi ideami tańca w oparciu o przestrzeń performatywną. Każda z artystek pracuje indywidualnie, a poprzez wspólne działania, dopełniają się wzajemnie w nieprzeciętny sposób.

www.companyhaa.com

Justyna Kalbarczyk to tancerka i performerka. Ukończyła studia z wyróżnieniem na Northern School of Contemporary Dance w Leeds. W 2013 roku otrzymała pierwszą nagrodę i nagrodę publiczności w konkursie “Das Beste Deutsche Tanz Solo w Lipsku. Pracowała w Staatsoper Hannover z choreografami Shannon Gillen Lipinski i Robertem Przybyłem, w Radial System z Blenardem Azizajem, a w Polsce z Mikołajem Mikołajczykiem. Obecnie pracuje jako freelancer w kilku zespołach w Europie; Habemus Corpus Dance Company w Barcelonie ,pod dyrekcją Miquela G. Font; PLAN MEE w Norymbergi, prowadzonym przez Eve Borrmann, DOT504 w Pradze w produkcji Thomasa Steyerta. W tym roku rozpocznie współprace z Claire Croizé i Etienne Guilloteau. Justyna tworzy także autorkskie spektakle.

Edith Buttingsrud Pedersen jako dziecko studiowała w Ballet Academy w Kopenhadze. W 2007 roku przeprowadziła się do Monachium, gdzie rozpoczęła swoją edukację w tańcu współczesnym w szkole Iwanson International. Edith pracuje jako tancerka i choreograf w Europie, Afryce i krajach środkowego wschodu z artystami Dali Touiti, Jiří Kylián, Sebastian Prantll, Transitheart Productions, Rolf Heim, Regenbogen Tanztheater & Martin Eder. Edith pracuje także jako lektor w Acting Academi Athanor, gdzie specjalizuje się w metodologi pracy z ruchem dla aktorów. Edith jest także współzałożycielką kolektywu filmowego ZIZ.Cie.

Odd XX to solo projekt, pochodzącego z Australii, a mieszkające i tworzącego w Berlinie kompozytora i producenta Turiego Agostino. Muzyka, którą tworzy to mieszanka eklektycznych aranżacji muzycznych i klasycznego pianina, które łącząc się w rożne częstotliwości muzyczne, oscylują miedzy mocnym, industrialnym lecz również melodyjnym brzmieniem. Odd XX często współpracuje z wokalistami, performerami i artystami, by wykraczać poza normy gatunku i tym samym tworzyć nowe style. Odd XX współpracuje również z M Craft. W 2018 wystąpił na festiwalu Colours of Ostrawa w Czechach oraz Splash! w Niemczech, w koncercie Mauli.