Teatr Rozbark
zdjęcie. Na zdjęciu znajduje si ę rozmyta postać ubrana na czarno. na srodku jest napis Mój Teatr to Międzynarodowy Dzień Teatru 27.03.2023. Poniżej znajduje logo teatru

Międzynarodowy Dzień Teatru

27 marca 2023

MÓJ TEATR TO

Po raz kolejny zapraszamy do naszej przestrzeni radiowej  ROZBARK RADIO. Dzisiejsze słuchowisko jest impresją stworzoną z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, który obchodzimy właśnie dzisiaj.

Nasza codzienność to taniec, ruch, teatr, tym razem łączymy się z naszą publicznością w warstwie dźwiękowej, w zmyśle słuchu i świecie wyobraźni.

Święto uchwalono w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Datę 27 marca wybrano na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku.

————————————————

koncepcja, udźwiękowienie, realizacja:

ANNA PIOTROWSKA

udział wzięły artystki Teatru Rozbark:

Joanna Brodniak, Maria Lenczewska, Aleksandra Kępińska, Katarzyna Zioło, Aleksandra Łuczak, Julia Lewandowska, Anna Piotrowska

fot. Kazimierz Ździebło | grafika: anatan

 

 

AP

Mój teatr to nieskończoność w zagubieniu, podróży i znalezieniu. Spotkanie mojej myśli z zaskoczenia. To przestrzeń przypatrywania się i lekcji siebie samego. Lekcja pokory, żmudnej pracy, której często nie widać.

Mój teatr jest z ludźmi, ale w odczuwaniu samotności. Mój teatr to eksplorowanie napięcia, szukanie punktów podparcia, które tworzą konstrukt niewidzialnego. To skomplikowane. To bycie w relacji poszerzonej ze sobą, z wrażliwością na partnerów-partnerki w codzienności. Mój teatr to codzienność pełna ekscytacji i pasji, codzienność, w której biegnę między biurem, a studiem. Właściwie studio, scena są moim biurem, a zarządzanie sprowadza mnie mocno na ziemię, co daje mi siłę do komunikowania się i urealniania. Gdzie jestem, gdzie jesteśmy, co możemy zrobić tu i teraz.

Mój teatr nie udaje, że nie jest gotowy. On jest i to mnie bardzo cieszy.

JL

MÓJ TEATR TO

wymiana, wspólne miejsce wyobraźni, spotkanie, lustro.

Spotkanie pomiędzy stronami, które wspólnie w niego uwierzą.

Pokazuje w soczewce życie jego uczestników i uczestniczek.

Potrzeba warunków do jego wytworzenia – kogoś, kto chce podzielić się swoim fachem i osoby, która będzie ten komunikat chciała odbierać na zasadzie dobrowolnej umowy. Pozacodziennej energii i ekspresji ze strony performera bądź performerki. Kreacji wspólnego świata wyobraźni, złożonego z precyzyjnych detali, niewidocznych dla widzów i widzek zasad, a klarownych dla występujących osób. To te zasady tworzą narrację. To one sprawiają, że podróż między punktami w przestrzeni może być odczytywana jako opowieść niosąca znaczenie. Od mojej jako artystki pracy na scenie i poza nią zależy, czy będę potrafiła stworzyć taką przestrzeń, w którą uczestnik spektaklu, jej świadek, widz lub odbiorca, będzie mógł/mogła uwierzyć i współtworzyć ją swoją obecnością. Miejsce, gdzie mogę MARZYĆ!

Mój Teatr to miejsce spotkań: twórczych/ zawodowych, ale i tych mniej formalnych. To przestrzeń rozwoju, inspiracji i nabywania pewności siebie. To wspólnotowość, ale i samotność.

To kształtowanie swojego języka, to przyzwolenie na błędy, to lekcja pokory i komunikacji.

KZ

Mój teatr to ja. Mój teatr to My. Mój teatr to Wy.

Moim teatrem jestem ja cała. Moje ciało, moje serce, głowa, wnętrze. Moje ja. Mój teatr jest tu – we mnie, w bliskiej i dalekiej przestrzeń. Tam gdzie wyglądam i tam gdzie mnie jeszcze nie było. Każdą myślą, ruchem i oddechem. To jest MÓJ teatr, zawsze ze mną gdziekolwiek i kimkolwiek jestem, byłam i będę.

Moim teatrem jesteśmy My. Wspólnota, którą tworzymy, nasz świat, wyjątkowość przepływu energii, spojenia ciał i myśli. Wyjątkowość zdarzenia tu i teraz, które istnieje tylko w danej chwili RAZEM i wspólnie.

Moim teatrem jesteście Wy. Wy dla których gram, dla których tańczę, tworzę. Za każdym razem, każdy, kto stanie po drugiej stronie i odbierze to co pragnę mu dać. Moim teatrem jesteście Wy – widzowie, współtwórcy, bliscy i dalecy. Moja rodzina, ukochani, Ci którzy są wtedy, kiedy mnie nie ma. Bo jestem TAM – w MOIM TEATRZE. Dziękuję.

AK

ja, ludzie, miejsce, zdarzenia, współodczuwanie, dojrzewanie, poznawanie siebie, akceptowanie, kochanie.

Sfera, w której pozwalam sobie na błędy, potknięcia i złe wybory. Przetwarzam proces, który rozwija, zaprzyjaźnia z pokorą, sprawia, że jestem lepsza, nie tylko jako artystka, ale i człowiek, który żyje, odczuwa, doświadcza. Wszystko co tutaj zyskuję, oddaję, dzielę, aby świat poza teatrem mógł również dostrzec to piękno i brzydotę. Prawdę, która jest sztuką samą w sobie. 

ML

Mój teatr to miejsce spotkań.

Ze wspaniałymi ludźmi, z samym sobą.

To przestrzeń odkrywania nowego, pełna wyzwań i w tych wyzwaniach twórcza.

To też codzienne rytuały, przyjemność z poruszania się i wspólnego  tańca.

 

JB

mój teatr to ciągła próba – czasu, przestrzeni, historii, siebie samej, własnych granic i możliwości.

to codzienne mikropróbki moich mikroświatów. to próba przeżywania – na nowo, inaczej. to próba odwagi bycia w niewiedzy. to próba przyjemności w napotykanych odpowiedziach lub ich propozycjach. to próba bycia kreatywnym na akord. to próba spotkania siebie samego i otwartość na spotkanie z innym. ale przede wszystkim, to możliwość próbowania.