Teatr Rozbark
Zdjęcie ze spektaklu Mianujom mnie Hanka. Na scenie znajduje się kobieta która ubrana bluzkę czarną w białę kropki z białym kołnierzykiem, ciemną spódnice i jasny fartuch. Kobieta ma siwe włosy i okulary. Na stopach ma kapcie. W rękach trzyma kawałek materału. Obok niej stoi krzesłó i ryczka. Na krześle znajdują się śląskie ubrania, a na ryczce stoi biały kubek.

25 września (poniedziałek), godz. 19:00 MIANUJOM MIE HANKA | Teatr Korez | w ramach Festiwalu Przystanek Śląsk
Przed spektaklem, zapraszamy do przestrzeni Kawiarni Teatru Rozbark, gdzie o godzinie 18:00 odbędzie się spotkanie z aktorką Grażyną Bułką oraz z Alojzym Lysko, autorem tekstu.

Bilety w cenie: 30 zł osoba.

Na scenie: Grażyna Bułka,
Reżyseria: Mirosław Neinert,
Oprawa muzyczna: Stanisław Szydło,
Obrazy: Grzegorz Chudy,
Cyfrowe opracowanie i animacja obrazów: Radosław Ragan,
Realizacja dźwięku i projekcji: Sergiusz Brożek,
Realizacja światła: Izabela Mikrut,
Premiera: 21 października 2016,
Czas trwania: 75 minut (bez przerwy).

Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta.

Znakomity tekst Alojzego Lyski – Opowieść górnośląska. Zdobył Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. Nie zmieniliśmy w nim ani jednego słowa, ale tytuł – za zgodą autora, zamieniliśmy na Mianujom mie Hanka.

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Tytuł wydania książkowego: Jak Niobe. Opowieść górnośląska.

Spektakl dla wszystkich – ale w języku śląskim.