Finał projektu „Zarapuj mnie Ślunsk”
20 listopada (sobota), godz. 19:30 „Zarapuj mnie Ślunsk” finał projektu | wstęp wolny, obowiązują zapisy pod adresem a.cichon@teatrrozbark.pl
Rap, teatr, taniec i tradycyjny śpiew ludowy z Żywiecczyzny wszystko to łączy w sobie projekt „Zarapuj mnie Ślunsk”, na finał którego 20 listopada (sobota), o godzinie 19:30 zaprasza do swojej siedziby Teatr Rozbark wraz z partnerami. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednakże obowiązują zapisy.
Fundacja Żywego Słowa Skaczący Słoń z Zabrza we współpracy z Teatrem Rozbark, od września do listopada 2021 roku, realizuje warsztaty artystyczne pod tytułem „Zarapuj mnie Ślunsk”, na które zaproszono wychowanki Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Radzionkowie. Zajęcia prowadzą tancerze-stażyści Bytomskiego Teatru Tańca Rozbark (absolwenci WTT w Bytomiu). Celem projektu jest stworzenie przestrzeni, w której dziewczyny z ośrodka mogą opowiedzieć swoją historię.
W trakcie realizacji projektu uczestnicy i instruktorzy odwiedzili grupę teatralną „Teatr po pracy” w Lublińcu oraz Grupę Śpiewaczą Magurzanie, przy Zespole Regionalnym Magurzanie z Łodygowic. Językiem jaki zaproponowali uczestniczkom projektu artyści Bytomskiego Teatru Tańca jest Rap. Język bliski, znany i przystępny. Wywodząca się z kultury Hip-Hop muzyka niesie ładunek emocjonalny, a uliczny styl pasujący do kontekstu projektu jest nośnikiem, dzięki któremu staramy się zrozumieć sytuację uczestniczek i wsłuchać się w ich opowieść.
Rezultatem ponad 2-miesięcznych warsztatów artystycznych będzie teledysk, który udało nam się stworzyć dzięki partnerom projektu, ich otwartości i zaangażowaniu. Edukacja przez sztukę oraz pokazanie dziewczynom różnorodności środków wyrazu poprzez cykl warsztatów, w jakich uczestniczyły: warsztaty teatralne z „Teatrem po pracy” z Lublińca, warsztaty tańca i śpiewu ludowego dzięki Grupie Śpiewaczej Magurzanie z Łodygowic czy cykl zajęć z młodymi artystami, utwierdziły nas w słuszności podjętego tematu oraz o potrzebie resocjalizacji przez kontakt ze sztuką i dziedzictwem kulturowym województwa śląskiego.
Kostiumy do teledysku uszyli uczniowie klas technik przemysłu mody z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych i Ogólnokształcących w Bytomiu, a materiał ufundowała firma MM Handmade z Bytomia.
Partnerami Fundacji Żywego Słowa Skaczący Słoń w realizacji projektu są:
• Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu,
• Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Radzionkowie,
• Miejskie Centrum Kultury w Żywcu,
• Miejski Dom Kultury w Lublińcu
• Uczniowie klas technik przemysłu mody z bytomskiego Zespołu Szkół Administracyjno-Ekonomicznych i Ogólnokształcących.
Projekt współfinansowany ze środków Województwa Śląskiego. Dofinansowano ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.