PROPAGANDA.ucieleśnienie | Wolność kocham i rozumiem | brak wolnych miejsc

10 grudnia (piątek), godz. 19:00 PROPAGANDA.ucieleśnienie, choreografia Anna Piotrowska | spektakl grany w ramach wydarzenia „Wolność kocham i rozumiem” | wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy pod adresem: k.staneczek@teatrrozbark.pl | brak wolnych miejsc

Fundacja Wielki Człowiek i Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark zapraszają na wyjątkowe, interdyscyplinarne wydarzenie WOLNOŚĆ KOCHAM I ROZUMIEM! Tematem przewodnim tego wieczoru będą rozważania nad śląskością, tożsamością i historią regionalną. Inspiracją do stworzenia wydarzenia była 100 rocznica Powstań Śląskich zapraszamy do artystycznej dyskusji prowadzonej za pomocą ciała, muzyki i multimediów.

W programie:
18:00 – wernisaż wystawy zbiorowej digital performance „Niczyje”
19:00 – spektakl „Propaganda.ucieleśnienie” | reż. Anna Piotrowska

Wstęp wolny – obowiązują zapisy mailowe pod adresem: k.staneczek@teatrrozbark.pl

Zbiorowa wystawa digital performance „Niczyje”
Wystawa jest efektem warsztatów przeprowadzonych w 2021 roku przez Fundację Wielki Człowiek w Muzeum Śląskim. Inspiracją do powstania prac były rozważania nad losami Ślązaków podczas Powstań Śląskich. Artyści pod dyskusję poddali zagadnienia takie jak: tożsamość, granica, patriotyzm. Istotnym elementem była praca z materią digital performance, której to efektem są autorskie prace, tworzone w duetach zainicjowanych podczas warsztatów.
Opieka artystyczna: Katarzyna Zioło i Wojtek Kukuczka

PROPAGANDA.ucieleśnienie

reżyseria i choreografia: Anna Piotrowska,
asystent reżysera: Paulina Prokopiuk,
kreacja i wykonanie:
Kamil Bończyk,
Joanna Brodniak,
Łukasz Szleszyński,
Dawid Tas,
Katarzyna Zioło,
Adam Zuber,
Daniel Zych,
muzyka: Adam Jurczyński, Jakub Ogrodowicz, Tomasz Jagiełowicz.,
reżyseria światła: Pawel Murlik,
koncepcja scenograficzna i kostiumowa: Anna Piotrowska,
produkcja: Łukasz Wojtowicz,
realizacja dźwięku: Jakub Ritter,
czas: 90 minut (bez przerwy),
premiera: 5 grudnia 2020 w Teatrze Rozbark w Bytomiu,
wsparcie: Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Inspiracją do stworzenia spektaklu była historia powstań śląskich i plebiscytu na Śląsku. Nie jest to jednak historyczna rekonstrukcja – interesuje nas raczej odpowiedź na pytanie: jak ekstremalne wydarzenia sprzed wieku rezonują dzisiaj w każdym z nas?

Bohaterowie mają imiona karabinów. Nie mają narodowości, ani nie przynależą do nikogo – są ideami i narzędziami aparatu władzy. Spotykają się w miejscu, w którym konieczne jest, aby w coś wierzyć i o coś walczyć. Postacie obnażają mechanizmy wojny i ścigają się w strategiach dowodzenia: wykorzystują zarówno spontaniczną samoorganizację, jak i działania taktyczne. Wytwarzają sytuacje zagrożenia, by rejestrować naturalne reakcje – ciało jest Bohaterem. Atakuje, ucieka, pamięta. Zapisuje traumatyczne historie w DNA i przekazuje je z pokolenia na pokolenie.

Poznając losy rodzin śląskich, Ślązaków mówiących po polsku, Ślązaków mówiących po niemiecku, dochodzimy do wniosku, że nie istnieje historia uniwersalna. Wracamy do historii indywidualnych, które razem wcale nie tworzą jednolitego tła, ale bardzo zróżnicowany krajobraz. W wydarzeniach z przeszłości znajdujemy dane do wykreowania własnego świata, tworzymy nową opowieść na podstawie mechanizmów wpisanych w człowieczeństwo.

 

  • Godzina: 19:00

Data

10 gru 2021
Dzisiaj