Teatr Rozbark

Na zakończenie jubileuszowego sezonu artystycznego zapraszamy serdecznie na PROJEKT BADAWCZY pn. CECHA TAŃCA. Cieszymy się, że będziemy mogli gościć artystów, którzy podzielą się swoją twórczością i wrażliwością.

Cecha tańca celebruje obchody jubileuszu 10-lecia Teatru Rozbark. Artystyczna koncepcja programowa wpisuje się również swoją formą w wizję obchodów 770-lecia Bytomia, przypadających na ten sam rok. Miejscem prezentacji jest scena Teatru Rozbark.

Cecha tańca bada historyczne tropy kulturowe i wielokulturowość. Zmieniająca się struktura społeczeństw europejskich oraz różnorodność kulturowa stają się wyzwaniem projektu.

 

Wydarzenie odbędzie się w terminie od 27 do 30 czerwca 2024

Rolą projektu jest zachęcenie uczestników do wyrażania swoich kreatywnych wizji, postaw etycznych wobec rzeczywistości w rożnych jej aspektach: tożsamości i różnorodności, wspólnotowego zaangażowania a przede wszystkim wartości bezpośredniego, osobistego doświadczenia w procesie poznawania środowiska i drugiego człowieka. Dzięki uczestnictwu w projekcie – zostanie stworzona alternatywa dla bierności, zaistnieją konkretne możliwości indywidualnego i grupowego rozwoju uczestników. Wielokulturowość to jeden z wątków, które będą  poruszone w czasie realizacji projektu. Struktura społeczeństw europejskich zmienia się, a różnorodność kulturowa staje się faktem, także w polskich miastach. Dialog między tym, co historyczne, tym, co współczesne, różnorodność kultur to wyzwanie dla miast, które warto podjąć, aby żyło nam się w nich lepiej. Górny Śląsk w swojej historii był regionem, gdzie przecinały się przestrzenie granic państwowych, narodowych i kulturalnych, mające często szerszy zakres niż region. Przestrzeń byłaby niezagospodarowaną pustką, gdyby nie umożliwiała spotkania, gdyby nie była przestrzenią spotkania.

‘’Nie trzeba na Śląsku tłumaczyć, czym jest spotkanie, bo Śląsk jest spotkaniem.” Zbigniew Kadłubek

W spotkaniu jest początek  czegoś spajającego i wiążącego mocniej, z czego wyrasta nowa jakość. Spotkanie jest pełną napięcia aktywnością. Teraźniejszość Śląska  powinna  uobecniać  tradycję europejskiego domu, gdzie bycie z innymi wyznacza horyzonty myślenia o sobie, o innych, o świecie. W pracę współczesnych choreografów  wpisane jest przekonanie, że rolą sztuki jest rzucanie wyzwań i inspirowanie widzów. Według niego pełni ona uniwersalną rolę w docieraniu do różnych społeczności i różnych sektorów społeczeństwa. Sztuka choreografii bada pojęcie życia jako ramy, w której precyzyjnie, niemal kompulsywnie powtarzane są zwyczaje i zachowania, często też zajmuje się dwoma  rodzajami  granic. Są to realne granice  między państwami, a  z drugiej  granice w sobie, granice etyki, które każdy przyjmuje indywidualnie.

Zespół kuratorski: Adam Kamiński, Anna Piotrowska, Anna Duda.

Producent: Adam Kamiński,

Produkcja: Teatr Rozbark, Stowarzyszenie Jest Człowiek,

na zdj. Kamil Bończyk, grafika: anatan.