Plakat z przedstawienia Mała. Na czarnym tle znajduje się białe kołó i jego cień. Na górze napis Piotr Tabakernik, MAŁA święta i zbrodniarz. Na końcu wszystko jest łaską.

Piotr Tabakiernik (*1986) – „Mała” teatr muzyczny dla aktorów, sopranu, chóru, muzyków z warstwą audio i wideo

21 października (sobota), godz. 19:00 Piotr Tabakiernik (*1986) – „Mała” teatr muzyczny dla aktorów, sopranu, chóru, muzyków z warstwą audio i wideo | wstęp wolny

Wstęp bezpłatny, rezerwacja wejściówek mailowo na adres bilety@omn.art.pl

Wykonawcy:
Orkiestra Muzyki Nowej
Szymon Bywalec – dyrygent
soliści Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Małgorzata Mikołajczak – aktorka (Teresa)
Bartosz Mazur – aktor (Jacques)
Łucja Szablewska – sopran

Małgorzata Czekajło – scenografia i kostiumy
Anna Ryń – wideo
Mieszko Mahboob – nagrania audio

Aktorzy występujący w warstwie video:
Diana Kadłubowska – Matka Agnieszka
Weronika Humaj – Siostra Genowefa
Małgorzata Czekajło – Cztery Siostry
Bartłomiej Chowaniec – Doktor Christophe Achaire
Łukasz Zubrzycki – Komisarz
Mikołaj Jodliński – Ojciec Emmanuel Envoié
Robert Kibalski – Mecenas Martin Prêcheur
Współfinansowanie: Miasto Bytom
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio eM, Życie Bytomskie, bytomski.pl
Czas trwania ok. 60’

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Gminy Bytom.
Mecenas: Fundacja Orlen.
Trudno jest w wiarygodny sposób opisać utwór muzyczny, który jeszcze nie miał swojego wykonania. Jednak staje się to o wiele prostsze, gdy mamy do czynienia z dziełem z pogranicza gatunków, a takim ma być teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika.
 Kompozytor – który dał już poznać się jako autor dzieł przekraczających granice gatunkowe, jak „monachomachia”, „De Trinitate” czy „lemelki” – chce swoją nową kompozycją opowiedzieć historię niezwykłej postaci, którą UNESCO ogłosiło patronką roku 2023 – św. Teresy z Lisieux. Ostatnie tygodnie życia autorki „Dziejów duszy”, jej wspomnienia i zapiski rozmów skrzętnie notowane w czasie jej choroby przez współsiostry, staną się kanwą opowieści, dla której kontrapunktem będzie historia innego niezwykłego człowieka – Jacquesa Fescha, przestępcy, który w więzieniu przeżył nawrócenie i – choć stracony 1 października 1957, nota bene we wspomnienie Św. Tereski – kandyduje obecnie do wyniesienia na ołtarze, jako wzór dla wszystkich, którzy w różnych rodzajach fizycznego i duchowego uwięzienia tracą nadzieję. Całość rozgrywać się będzie w atrakcyjnej, na poły koncertowej, na poły teatralnej scenerii – aktorzy, wraz z muzykami znajdą się na scenie, subtelne elementy scenografii i szkicowe kostiumy oraz rekwizyty pozwolą stworzyć teatralną iluzję, a cała rzeczywistość – za podwójnymi kratami, zakonnej klauzury Teresy i więzienia Jacquesa – poszerzona zostanie przez projekcję wideo, wprowadzającą dodatkowych bohaterów tej niezwykłej historii dwojga ludzi, którzy – choć nigdy się nie spotkali – mają ze sobą niezwykły związek, a sam Fesch wielokrotnie podkreślał rolę Świętej z Lisieux w swoim nawróceniu.
 Piotr Tabakiernik – podążając ścieżką wytyczoną już swoimi wcześniejszymi kompozycjami z gatunku teatru muzycznego – sam przygotował scenariusz i reżyserię, pozwalając by dzieło na każdym etapie rozwijało się organicznie. Najwyższy poziom wykonawczy zapewni zaś obsada, z aktorką Małgorzata Mikołajczak w roli św. Teresy, u boku Bartosza Mazura, aktora z wieloletnim doświadczeniem, m.in. na deskach Teatru im. Osterwy w Lublinie. Partnerką dla solowej roli aktorskiej będzie śpiewaczka – Łucja Szablewska, specjalizująca się w wykonaniach muzyki współczesnej, zaś dla aktora – trębacz z Orkiestry Muzyki Nowej, której muzycy stanowić będą także zespół instrumentalny towarzyszący wykonaniu, zapewniając tym samym najwyższy poziom wykonawczy, podobnie jak śpiewacy zespołu Camerata Silesia, biorący udział w przedsięwzięciu jako towarzyszący całości chór.
 Teatr muzyczny „Mała” Piotra Tabakiernika ma szansę stać się nie tylko ważnym wydarzeniem wpisującym się w rok UNESCO pod patronatem Św. Teresy z Lisieux, ale i wielobarwnym, multimedialnym przedsięwzięciem trafiającym z do szerokiego grona odbiorców.
logotyp Narodowy Instytut Muzyki i Tańca Logotyp Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
  • Godzina: 19:00

Data

21 paź 2023
Dzisiaj