toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie

01

luty

„toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie” | premiera 5.07.2015

monodram w wykonaniu: Łukasza Pawłowskiego,

reżyseria: Anna Piotrowska,

scenariusz: Anna Piotrowska & Łukasz Pawłowski na podstawie tekstów Łukasza Pawłowskiego,

czas: 60 min. (bez przerwy).

Punktem wyjścia do spektaklu „toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!” było przyjrzenie się twórczości Tadeusza Kantora, w kontekście obecności aktora w przestrzeni scenicznej. Tadeusz Kantor traktował ją jako tzw. „pokój wyobraźni”, w którym wszystko może się wydarzyć, każde spotkanie jest możliwe, a jedynym ograniczeniem jest tylko fantazja twórców.  W swojej twórczości często sięgał do osobistych przeżyć, wspomnień z dzieciństwa i sytuacji, których sam był świadkiem. W naszym spektaklu próbujemy nawiązać do tych idei, ukazując sytuacje z naszych doświadczeń, a także mechanizmy współpracy aktora z reżyserem oraz konflikty i inne okoliczności związane z procesem tworzenia spektaklu.

Spektakl nagrodzony:
1. nagroda GRAND PRIX 13. Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego (Warszawa) dla najlepszego przedstawienia;
2. nagroda główna (przyznana przez festiwalową publiczność) III Koszalińskich Dni Monodramu „Debiuty”.

Głosy prasy:

(…) Nieokiełznane ciało Łukasza Pawłowskiego zaskakiwało widza, wzmagało uwagę w śledzeniu jego scenicznych poczynań, dokonywało nagłych zwrotów akcji, utrzymywało uwagę aż do samego końca. (…) Niezwykły instynkt improwizacyjny Pawłowskiego i przepastne pokłady energii umożliwiły bowiem rzecz arcytrudną – wykreowanie bohatera zbiorowego w pojedynkę, bohatera przeistaczającego się, o wielu twarzach, a jednak spójnej energii, utrzymywanej grą aktorską
i wyczuciem przestrzeni, w jakiej rozgrywał się spektakl w imię Artysty. (…).”.

To nie jest recenzja, Anna Duda, 26 lipca 2015, www.rozswietlamykulture.pl

(…) Ogromnym walorem spektaklu jest pobudzenie widza do intensywnej refleksji nad najważniejszymi kategoriami teatralnymi – istotą aktu kreacji, rolą artysty, funkcją poszczególnych składowych dzieła teatralnego (bohatera, opowieści, reżysera, aktora, widza). (…).”.

To nie jest recenzja, Anna Duda, 26 lipca 2015, www.rozswietlamykulture.pl