Gatunki chronione
Zdjęcie ze spektaklu Gatunki chronione. Na zdjęciu na tle traw znajdują się obok siebie dwie kobiety na wózkach inwalidzkich. Ubrane są na czarno.

01

luty

„Gatunki chronione” | premiera 27.06.2014

tańczą:

Tatiana Cholewa,

Filip Pawlak,

Karolina Stroisz,

Katarzyna Szarawara,

choreografia, działania performatywne:
Rafał Urbacki.

czas: 60 min. (bez przerwy).


„(…) “Gatunki chronione” wolne są od laurkowej wzniosłości, co stanowi ich największy atut. Można co prawda mówić o swoistej afirmacji, ale nie należy jej mylić z próbą uświęcenia kalectwa. Jeśli bowiem performerzy coś afirmują, dalekie jest to od, skazanego na śmieszność, lubowania się w niepełnosprawności. Mamy zaś do czynienia z prezentowaniem dumy czerpanej z fizycznych, swoją drogą naprawdę imponujących, możliwości niedoskonałych ciał.

(…) Kleczewska w wywiadzie udzielonym niegdyś Krystynie Duniec wyrażała niedosyt w kwestii obecności ciał zdeformowanych, a więc ciekawych, na scenach teatralnych. Rozprawiając o owym braku, powoływała się na sztuki wizualne oraz na Żmijewskiego. Z przekonaniem mówiła o teatrze jako agorze, w której prawo głosu powinny mieć wszystkie rodzaje cielesności, również tej okaleczonej. Aż chciałoby się powiedzieć – „i wtedy przyszedł Rafał Urbacki”. (…).”.

20 listopada 2014 r., Alicja Müller, Teatralia Kraków