Teatr Rozbark
Plakat z Lato w teatrze. Na czarnym tle, po lewej stronie koło w kolorze piaskowym a poniżej tańczące cztery białe sylwetki. Na górze plakatu biały napis Lato w teatrze akcja miejska Schulz performance malarsko-teatralny

Akcja miejska „Schulz. Performance malarsko-teatralny”, od 18 do 31 lipca w Teatrze Rozbark, w Bytomiu. Warsztaty malarskie, aktorskie, wokalne. Projekt adresowany do młodzieży uczącej się w bytomskich szkołach ponadpodstawowych (15-19 lat), zarówno młodzieży polskiej jak i ukraińskiej. Udział w dwutygodniowych zajęciach jest bezpłatny. Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Instytutu Teatralnego, im. Z. Raszewskiego, w ramach programu Lato w Teatrze.

W kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej, a przede wszystkim w kontekście napływu ludności ukraińskiej do polskich miast, w tym do Bytomia, twórczość Schulza stanie się łącznikiem. Poprzez warsztaty aktorskie, wokalne, plastyczne młodzież funkcjonująca w dwóch różnych kulturach będzie miała okazję do wyrażenia siebie poprzez działania artystyczne.

Twórczość Brunona Schulza, obywatela świata, urodzonego w Drohobyczu, teksty, grafiki, proza, szkice, wszystkie te elementy będą bazą warsztatów, na które zapraszamy bytomską młodzież ze szkół średnich. Proponowane przez nas warsztaty niosą za sobą następujące wartości edukacyjne: poznawanie kultury języka i literatury, umiejętności posługiwania się językiem angielskim czy też poznawanie tożsamości miejsca poprzez poezję.

Naszym celem jest zasymilowanie nastolatków z różnych środowisk i krajów, kładąc główny nacisk na wybrane fragmenty twórczości Brunona Schulza. Poprzez teatr – warsztat teatralny mamy zamiar stworzyć platformę wspólnej kreacji w przestrzeni Bytomia. Finałem naszej dwutygodniowej pracy będzie akcja miejska w formie performatywnego działania poprzez gest, ruch, śpiew i rap. Powstanie także mural, ubarwiając powierzchnię jednej ze ścian niedaleko siedziby Teatru Rozbark. Wszystko to w oparciu o twórczość Brunona Schulza.

Zajęcia odbywać będą się od poniedziałku 18 lipca do niedzieli 31 lipca, w godzinach 13.00 – 21.00 Każdego dnia młodzież będzie uczestniczyła w sześciu godzinach zegarowych warsztatów. Dla każdego uczestnika przewidziany jest poczęstunek, a także wykupione zostanie ubezpieczenie. Dla pierwszych 9 osób udział w warsztatach jest bezpłatny, dla pozostałych 6 osób koszt w zajęciach to 100 zł za osobę. O przyjęciu na warsztaty decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń.

Nabór uczestników zostanie otwarty 9 czerwca i będzie prowadzony do 10 lipca 2022 lub do wyczerpania limitu miejsc. Szczegółowe informacje o projekcie udzielane są pod numerem telefonu: 32 428 13 11 lub pod adresem e-mail: k.staneczek@teatrrozbark.pl
Uzupełnioną kartę zgłoszenia należy dostarczyć do Teatru do 10 lipca 2022 roku.

Dokumenty do pobrania: karta zgłoszenia.

Projekt realizowany w ramach programu Lato w teatrze Instytutu Teatralnego w Warszawie. Lato w teatrze jest programem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego finansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatralnej. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 15. edycji programu dofinansowanie otrzymało 69 ośrodków z całej Polski – 25 organizacji pozarządowych i 44 samorządowe instytucje kultury. Ośrodki, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 4 ośrodkom. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.
Więcej informacji na temat programu na:
www.latowteatrze.pl
www.facebook.com/programLatowteatrze
www.facebook.com/instytutteatralny

LATO W TEATRZE 2022 organizują:
W ramach modułu LATO W TEATRZE+
Biblioteka – Centrum Kultury i Promocji Gminy Lubiewo + Gminny Ośrodek Kultury w Cekcynie, Dom Kultury w Strzelnie + Gminny Ośrodek Kultury w Wilczynie, Fundacja “Teatr Latarnia” + Gminne Centrum Kultury w Gródku, Gminny Ośrodek Kultury w Górznie + Centrum Kultury i Sportu w Osieku
W ramach modułu LATO W TEATRZE
Babiogórskie Centrum Kultury, Białołęcki Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im., Eugeniusza Paukszty w Skokach, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark, Centrum Kultury i Biblioteka, Miejska im. F Chruściela w Ornecie, Dom Kultury „Praga” w Dzielnicy Praga-Północ m.st. Warszawy, Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Fundacja Czwarty Wymiar, Fundacja Ditero, Fundacja Fala Nowej Kultury, Fundacja hydro-polis, Fundacja KONTRA/BANDA, Fundacja Krajobrazy, Fundacja Plenerownia, Fundacja “Pracownia Inspiracji Społecznych”, Fundacja Przepływy, Fundacja Rozwoju i Promocji Kultury “VIA CULTURAE”, Fundacja “Teatr Układ Formalny”, Fundacja “W TO MI GRAJ”, Fundacja Zamek Bełżyce, Fundacja Zaułek Krzysztofa Falkowskiego, Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, Gminny Klub Kultury w Karnicach, Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie, Gminny Ośrodek Kultury w Lanckoronie, Gminny Ośrodek Kultury w Mełgwi, Gminny Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim z/s w Wysokim, Gminny Ośrodek Kultury w Radwanicach, Gminny Ośrodek Kultury w Uściu Gorlickim, Goleniowski Dom Kultury, Kieleckie Centrum Kultury, Koło Gospodyń Wiejskich “Urzeczanki” we wsi Coniew, Krakowskie Forum Kultury, Miejski Dom Kultury “Bogucice-Zawodzie”, Miejski Dom Kultury w Bełżycach, Miejskie Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie, Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku, Miejskie Centrum Kultury w Piaskach, Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności w Szklarskiej Porębie, Miejsko-Gminny Dom Kultury w Otmuchowie, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Sokołowie Małopolskim, Międzynarodowe Centrum Kultury Nowy Teatr, Nałęczowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Teatralny Kana, Radziejowski Dom Kultury, Samorządowe Centrum Kultury i Promocji Gminy Zabierzów, Staszowski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Kolektyw Kobietostan, Stowarzyszenie “Kulturalna Partyzantka”, Stowarzyszenie Multi.Art, Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi Niezdrowice, Stowarzyszenie Otwarty Śląsk, Stowarzyszenie Rzeczpospolita Norwidowska, Stowarzyszenie Smak Przygody, Stowarzyszenie Teatr Nowy, Suwalski Ośrodek Kultury, Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie, Teatr Kameralny w Bydgoszczy, Teatr Mały Tychy, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Przypadków Feralnych, Teatr Rampa “na Targówku”, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Żuławski Ośrodek Kultury w Nowym Dworze Gdańskim.