Teatr Rozbark
plakat 12. Noc Teatrów GZM. Na białym tle grafika księżyc w kształcie rogala i opis 12. Noc Teatrów GZMi

17 września (sobota), godz.17:15-18:15 Taniec współczesny (7-11 lat) | w ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii

„Organizatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” (www.metropoliagzm.pl). Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.nocteatrowmetropolii.pl

Zajęcia oparte na podstawach tańca współczesnego, zbudowane na dynamicznych choreografiach wykorzystujących zarówno floorwork jak i silną pracę korpusu i górnej części ciała. Zajęcia poszerzają wrażliwość ruchową młodych tancerzy i wpływają pozytywnie na rozwój ekspresji ruchowej.
Prowadzenie: Anna Berek.

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 7-11 lat. Koszt: 10 zł/osoba.

Obowiązują zapisy: a.klosinska@teatrrozbark.pl | ograniczona liczba miejsc (max.15), karta zgłoszenia do pobrania tutaj
tel.: 32 428 13 11

17 września (sobota), godz.18:30-19:30 Taniec współczesny (12-16 lat) | w ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii

Zajęcia oparte na podstawach tańca współczesnego, zbudowane na dynamicznych choreografiach wykorzystujących zarówno floorwork jak i silną pracę korpusu i górnej części ciała. Zajęcia poszerzają wrażliwość ruchową młodych tancerzy i wpływają pozytywnie na rozwój ekspresji ruchowej.
Prowadzenie: Anna Berek.

Zajęcia adresowane do dzieci w wieku 12-16 lat. Koszt: 10 zł/osoba.

Obowiązują zapisy: a.klosinska@teatrrozbark.pl | ograniczona liczba miejsc (max.15), karta zgłoszenia do pobrania tutaj
tel.: 32 428 13 11

17 września (sobota), godz.18:00 INSTALACJA DŹWIĘKOWA | Aleksandra Piotrowska | w ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii

Wstęp bezpłatny.

17 września (sobota), godz.20:00 „GEMINI tryptyk”, „TRIBUTE TO…” choreografia Anna Piotrowska | w ramach 12. Nocy Teatrów Metropolii

„GEMINI tryptyk”, spektakl „GEMINI tryptyk” jest kontynuacją i poszerzeniem trzech wcześniejszych realizacji, tj. „Gemini” i „Gemini&after” z 2006 roku w wykonaniu Patrycji Dońskiej i Anny Piotrowskiej oraz „Gemini recall” z 2017 roku w wykonaniu Artura Bieńkowskiego, Kamila Bończyka i Alexeya Torgunakova. Głównym motywem pierwowzoru była kreacja i poszukiwanie zależności sióstr syjamskich związanych-zrośniętych ze sobą quasi-nierozerwalną relacją. To stało się punktem wyjścia do dalszej eksploracji spektaklu kolejno na trzech i pięciu wykonawców.

Najnowsza odsłona Gemini to tryptyk, trzy części zespojone utworami Henryka Góreckiego:
ofiarowanie
opowieść
obcowanie

Motyw bliźniaczej zależności zostaje poszerzony o kontekst społecznego ekosystemu i zależności jego elementów. Istotą jest fizyczny dialog, w którym poszukiwana jest harmonia i siła (nie)obecności jednostki oraz cielesnych interakcji wspólnoty.

delikatna troska ciał
ciało przenika przez ciało
zespojenie
impresja ciał

TRIBUTE TO… czyż bowiem aktom tworzenia nie towarzyszy nieodłącznie pierwotny instynkt osłaniania procesu narodzin przed krytycznym okiem rozumu? Czy można wyjawić tajemnicę intuicji, sekret twórczego zamysłu, nawet gdyby ktoś tego pragnął? Dopiero wtedy, kiedy proces twórczy prezentuje się w całości, kiedy przeniknie go wewnętrzna świadomość artysty, zaczyna się wysiłek konstruowania, precyzowania, organizowania – komponowanie. Dzieło sztuki to narastanie, a nie zszywanie. ” (Mary Wigman, „Język tańca”. W: “Świadomość ruchu. Teksty o tańcu współczesnym”, pod red. J. Majewskiej, Kraków 2013, s.93)

Czego pragnie artysta? W jaki sposób oddaje część siebie tworzonemu dziełu? W Międzynarodowy Dzień Tańca, te pytania stają się szczególnie ważne. W impresji choreograficznej “TRIBUTE TO” w chor. Anny Piotrowskiej, artyści Teatru Rozbark przyglądają się tematowi poświęcenia i ciągłego poszukiwania sensu w uprawianiu tańca i teatru. Jak rozumieć gest pokłonu? Ten prosty i oczywisty element teatralnego rytuału kryje w sobie głębię przeżyć artysty i odzwierciedla jego wewnętrzny głos, przyjętą filozofię uprawiania sztuki. Na ile artysta odsłania się w swym tańcu, na ile strzeże swych tajemnic? Praca została skomponowana do muzyki Josepha Maurice’a Ravela “Bolero”, której to historia pokazuje wielką moc tańca – ucieleśnioną w dźwiękach choreografii. Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania!

“W hołdzie
Wyraz czci i zachwytu
Zachwyt nad życiem, rytmem.
Puls, wibracja.
Prostota życia, pochwała życia, naszej codzienności.
Ofiarowani tańcowi.
Skąd siła i pasja do Sztuki Tańca?
Aplauz
Uznanie
Ekstaza
Upojenie
Poważanie
Fascynacja
Euforia
Uniesienie
Trans
Cześć
Uszanowanie
Podziw
Ekscytacja
Zachwyt
Hołd” (AP)

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z artystami. Bilety w cenie: 20 zł/osoba.

„Organizatorem Nocy Teatrów Metropolii jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia” (www.metropoliagzm.pl). Szczegółowy program wydarzenia jest dostępny na stronie: www.nocteatrowmetropolii.pl