Teatr Rozbark
Plakat w pozycji poziomej Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego. Plakat w kolorach szaro- fuksjowych, na plakacie znajduje się 5 kobiet ubrych w płaszcze i chust na głowach. Na środku umieszczono biały napis DO DUCHÓW WOŁAMY/DO CIEBIE SPIEWAMY KONCERT BYTOSKIEGO KOLEKTYWU ŚPIEWACZEGO 18 grudnia 2022 18.00 teatr Rozbark

DO DUCHÓW WOŁAMY/do ciebie śpiewamy. Koncert Bytomskiego Kolektywu Śpiewaczego

18.12.2022 | Teatr Rozbark | godz. 18.00 | wstęp wolny | ilość miejsc ograniczona

Bezpłatne wejściówki do odebrania w Biurze Promocji Bytomia na ul. Rynek 7

 

Jeśli słowa zawodzą pozostają dźwięki, które są w stanie wyrazić wszelkie emocje. Te najszczęśliwsze i te najtrudniejsze. Niezależnie od bariery językowej. Żyjemy w czasach, w których dialog międzykulturowy staje się narzędziem niezbędnym do układania świata na nowo. Śpiew tradycyjny nabiera dziś zupełnie nowych kontekstów. To właśnie teraz – bardziej niż kiedykolwiek – chcielibyśmy mieć siłę sprawczości. By nasze intencje przyniosły pokój i ukojenie, wymierzyły sprawiedliwość, pozwoliły zapomnieć, wyzdrowieć czy zacząć od nowa.

Z pomocą tradycyjnych ukraińskich pieśni wielogłosowych wołamy o moc sprawczą. Wołamy z pomocą dwudziestu dwóch głosów kobiet. Opowiadamy  uniwersalne historie córek, matek, sióstr, przodkiń, czerpiąc z mądrości międzypokoleniowej. Sięgamy do pieśni archaicznych z rejonu Polesia, Połtawszczyzny, Czernihowszczyny i Sumszczyzny, prezentując różne techniki wokalne zależne od obszaru geograficznego oraz żywych tradycji muzycznych. Budujemy konsekwentną muzyczną opowieść o losach kobiety, w której upatrywać będziemy własnych emocji i epizodów.

 

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to grupa 22 kobiet z rejonu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która od 2 lat wspólnie zgłębia tajniki śpiewu tradycyjnego. Na co dzień różni je praktycznie wszystko – profesja, zainteresowania, wiek, doświadczenie, predyspozycje muzyczne czy temperament. Na scenie łączy je harmonia współbrzmienia.

Kolektyw nawiązuje do tradycji górnośląskich chórów i towarzystw śpiewaczych, ale jest również symbolicznym ukłonem w stronę przesiedleńców i Kresowian z terenów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy swoje losy związali z Górnym Śląskiem. Koncert stanowi kolejny pretekst do spotkania z wielokulturowością towarzyszącą historii regionu, okazję do zrozumienia kontekstów i powiązań z tradycjami dzisiejszej Ukrainy. Jest wreszcie okazją do rozmów i dialogu międzypokoleniowego, do zadawania pytań o tożsamość.

 

Bytomski Kolektyw Śpiewaczy to autorski projekt Marleny Hermanowicz, zainaugurowany w roku 2021 dzięki stypendium Prezydenta Miasta Bytomia dla osób zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury w dziedzinie: niematerialne dziedzictwo [folklor i tradycja]. W roku 2022 projekt kontynuowany jest dzięki wsparciu Miasta Bytom [Zadania publiczne Miasta Bytomia w dziedzinie: kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w 2022 roku].

 

Idea, przygotowanie wokalne: Marlena Hermanowicz

Choreografia: Natalia Dinges

Światło, wideo: Bartłomiej Jan Sowa

Realizacja wideo: Tomasz Wustrau

Realizacja dźwięku: Marcin Łyczkowski

Występują: Agnieszka Kubica, Alina Trefon, Anna Leszczyńska-Rożek, Bożena Żak, Delfina Glapińska, Edyta Dendra, Emilia Świder, Joanna, Justyna Kwiatkowska, Karo Przewłoka, Karola Stachowicz, Karolina Zych-Opara, Katarzyna Chrostowska, Katarzyna Lenartowicz, Magdalena Jochemczyk, Marlena Hermanowicz, Marta Knopik, Marta Skutek,  Monika Pluszczykova, Natalia Chojnacka, Weronika Ratajska, Zofia Milewska

Partnerzy projektu: Teatr Rozbark, Lokal w Bytomiu

Wsparcie organizacyjne projektu: Stowarzyszenie Artystów „Bliski Wschód”