Teatr Rozbark

9 października (sobota), godz. 19:00 Out of structure, choreografia: Anna Piotrowska | Fundacja Wielki Człowiek i Fundacja Rozwoju Tańca_eferte oraz Gwiazdozbiór, reżyseria, choreografia, dramaturgia: Aleksandra Grącka- Baczyńska, Bartłomiej Gąsior
Bilety w cenie: 20 zł ulgowy, 30 zł normalny | bilet łączony na oba wydarzenia tego wieczoru

OUT OF STRUCTURE
Koncepcja, choreografia i reżyseria:
Anna Piotrowska
Kreacja i wykonanie:
Joanna Brodniak, Katarzyna Zioło, Łukasz Szleszyński
Muzyka-live: Dominik „Domix” Franusik
Światło, kostiumy i przestrzeń: Anna Piotrowska
Produkcja: Fundacja Wielki Człowiek
Partnerzy: Fundacja Rozwoju Tańca_eferte, Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark
Wsparcie: Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Spektakl „OUT OF STRUCTURE” w swojej pierwszej odsłonie realizowany był w 2018 roku w ramach projektu edukacyjnego Mufmi_Rozbark 2018 przez Fundację Wielki Człowiek w kooperacji z Anną Piotrowską i był pierwszą oficjalną premierą teatru „mufmi” na Śląsku. Produkcja została zrealizowana we współpracy Fundacji Wielki Człowiek i Fundacji Rozwoju Tańca_eferte przy wsparciu Teatru Rozbark i Teatru Śląskiego.
Strukturalno-niestrukturalne cielesne poszukiwania przywiodły reżyserkę do okresu baroku – pełnego dziwności, nietypowości, swoistej awangardy, w bogactwie ozdób, w symbolice tzw. „perły o nieregularnych kształtach”. Artystka odnosząc się do barokowych idei racjonalizmu i empiryzmu, które wypełniając kształt, idealnie się uzupełniają, tworzy porządek i formę spektaklu, zaprzeczając przy tym samemu tytułowi przedstawienia. Mądrość uzyskiwana dzięki potędze umysłu, łączy się z poznawaniem świata przez zmysły i doświadczenie. Rodzi się otwartość na ludzką zmysłowość i erotykę, które w drodze procesu, zostały wyłonione spod skóry spragnionego struktury i organizacji oraz zblokowanego i zamkniętego w niezrozumieniu ciała.

ANNA PIOTROWSKA / STRUKTURA A
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreografka, reżyserka, nauczycielka tańca współczesnego, tancerka. Dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca „eferte”, oraz założycielka „mufmi” w Warszawie. Stypendystka British Council Awards, Young Polish Arts Entrepreneur. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. Od 1996 r. stworzyła blisko 120 autorskich choreografii i przedstawień. Obecnie prodziekan i wykładowca Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Reżyserka ruchu w teatrach dramatycznych, zrealizowała autorskie produkcje dla Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu, Wrocławskiego Teatru Pantomimy oraz gość wielu festiwali tanecznych w Polsce i za granicą. Kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK w Bytomiu w latach 2014-2018. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu, poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec.
JOANNA BRODNIAK / STRUKTURA J
Tancerka, performerka, pedagog. Absolwentka kulturoznawstwa oraz publicystyki kulturowej na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, a także dyplomowana instruktorka tańca (NCK Kraków). Od początku 2018 roku związana z Bytomskim Teatrem Tańca i Ruchu Rozbark jako pedagożka tańca współczesnego, moderatorka wydarzeń artystycznych, a od 2021 roku członkini zespołu artystycznego. Autorka tekstów krytycznych z dziedziny teatru tańca i ruchu. Jej solowa choreografia „untold manifesto” zdobyła tytuł the best solo na międzynarodowym festiwalu Solo Duo Dance Festival 2021 w Budapeszcie.
KATARZYNA ZIOŁO / STRUKTURA K
Tancerka, performerka, teatrolog. Doktorantka Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Nauk o Kulturze. Od 2021 roku członek zespołu artystycznego Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark. Ukończyła Szkołę Muzyczną I stopnia im. M. Karłowicza w Katowicach, Studio Teatru Fizycznego w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu oraz Szkołę Musicalową w Teatrze Roma w Warszawie. Uczennica Państwowej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu. Obecnie prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Śląskim, studentka IV roku studiów doktoranckich Uniwersytetu Śląskiego w Instytucie Nauk o Kulturze / Zakład Teatru i Dramatu. Nagrodzona wyróżnieniem rektorskim za działania w obszarze kultury i sztuki i tytułem Doktoranta Roku 2019. Współzałożycielka i wiceprezes fundacji na rzecz kultury i sztuki „Fundacja Wielki Człowiek”. Performerka, producentka, pedagog, autorka opracowań naukowych oraz publikacji książkowych. Inicjatorka serii warsztatów z zakresu digital performance. W latach 2012-2015 kuratorka Galerii Negatyw w zakresie sztuk performatywnych. Współtwórczyni pierwszego średniometrażowego filmu tańca „Slavic body”. Dwukrotna laureatka nagrody Teatrogrant (2019 i 2020) i jednokrotna laureatka nagrody Lokata w Kulturę (2020) przyznawanej przez Instytucję Kultury Miasto Ogrodów na realizację performanców „Summa Summarum”, „Palimpsest” oraz „Siłaczki”. Wyróżnienie za średniometrażowy film video dance „Slavic Body” podczas Moving Images International Videodance Festival organizowanym przez Dance Lab Nicosia, 2019 r. I Wyróżnienie za performance ONLY AN EXPERT, II Przegląd Sztuki Współćzesnej Nowa Awangarda Szyb Willson Katowice 2018 r. Nagroda dla Młodego Twórcy Kultury Wydziału Kultury Urzędu Miasta Katowice performance NO TITLE 2015 r.
ŁUKASZ SZLESZYŃSKI / STRUKTURA Ł
Tancerz, aktor, performer. Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu, występował w spektaklach Anny Piotrowskiej, Natalii Iwaniec i Natalii Draganik-Franke, regularnie uczestniczy w warsztatach zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Został wybrany na drodze konkursu do współpracy nad spektaklem z The School for the Arts of Dance, Kibbutzim College of Education Technology and Arts w Tel-Avivie (Izrael). Aktualnie stażysta w Bytomskim Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark.
DOMINIK “DOMIX” FRANUSIK / STRUKTURA D muzyka-live
Beatboxem zajmuje się od około 12 lat. W roku 2013 zajął 3. miejsce na mistrzostwach Polski (WBW). Miał okazję grać z artystami takimi jak: Mietek Szcześniak, Grzegorz Turnau, Włodek Pawlik przy okazji festiwalu “Aranżator” organizowanego w Żyrardowie. Podbił Filharmonię w Katowicach z już nieistniejącą grupą a’capella “Panie i Panowie”, razem z FTM (Fejz, Samiryi) wystąpił w Spodku podczas 20-lecia Śląskiego Rap Festivalu. Jego filozofią jest nie zamykanie beatboxu w ramy, skoro można z nim zrobić wszystko, przywołać każdy klimat, wystarczy tylko odpowiednio ugryźć temat. Domix wierzy, że beatbox jest przyszłością muzyki, chociażby dzięki looperom, które otwierają niezliczoną ilość możliwości. Przy odpowiednim doborze dźwięków, efektów i sposobów zaloopowania można zrobić, cokolwiek tylko się chce. Zaangażował się we współpracę teatralną z Anną Piotrowską, z którą zrealizował projekty takie jak: „OR ID”, „ziemia niczyja” czy „19EC20”.

GWIAZDOZBIÓR
Występują:
Aleksandra Grącka-Baczyńska,
Bartłomiej Gąsior,
Reżyseria, choreografia, dramaturgia:
Aleksandra Grącka- Baczyńska, Bartłomiej Gąsior

Wszechświat wypełniony nieograniczoną przestrzenią składającą się z czasu, materii, energii oraz praw fizyki staje się miejscem narodzin gwiazd. Gęste obłoki gazu dryfujące w przestrzeni kosmicznej zmieniają swoją materię poprzez zaburzenia fal uderzeniowych i narastającą temperaturę przez co stają się gwiazdą. Przestrzeń ta staje się punktem wyjścia do narodzin miłości zawartej w dramacie „Romeo i Julia” Williama Shakespeare’a, która jest główną inspiracją spektaklu. Przestrzenią artystów tworzących spektakl „Gwiazdozbiór” jest jednocześnie bezgraniczny wszechświat oraz ich bezgraniczna miłość zawarta w wykreowanej rzeczywistości opartej na zaufaniu, wsparciu i na niespisanych zasadach, za pomocą których są w stanie się porozumiewać. Przestrzeń wspólna artystów to odzwierciedlenie ich wspólnego życia, trudów z nim związanych oraz umiejętności radzenia sobie z nimi. Spektakl opowiadać będzie o symbiozie dwóch osób – ciał niebieskich tworzących ciało podwójne. Widz będzie mógł śledzić cały proces począwszy od rozpoczęcia ich miłości, poprzez wspólne oddziaływanie na siebie oraz śmierć. Bohaterowie, tak samo jak gwiazdy przechodzą proces narodzin, życia i wypalenia, tworząc przy tym podwójne znaczenie.
Aleksandra Grącka – Baczyńska – Absolwentka Akademii Teatralnej im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie (WTT) (2013-2017) dwuletniego Policealnego Studium Edukacji i Praktyk Teatralnych w Toruniu oraz Studium Aktorskiego L’art Studio w Krakowie. Współpracowała min: z Lysney Peisinger i Mariną Abramović przy wystawie „Do czysta / The cleaner” w CSW w Toruniu. Jej debiut w pełnometrażowym filmie „Pociecha” w reżyserii Pawła Podlejskiego przyniósł jej nagrodę ̨Best Actress Feature na UNRESTRICTED VIEW FILM FESTIVAL w Londynie w 2018 roku. Współpracuje z Och Teatrem w Warszawie przy spektaklu „Bal Manekinów” reżyserii Jerzego Stuhra. W 2019 roku odbyła się premiera jej autorskiego performance’u „Kochanka”w ramach Festiwalu Szekspirowskiego w nurcie alternatywnym SzekspirOff w Gdańsku. Jej autorski monodram „Paloma” zdobył w 2019 roku nagrodę im. Roberta Paluchowskiego na 49 Festiwalu Fama w Świnoujściu oraz otrzymał nagrodę dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Pro Contra w Szczecinie. Monodram ten prezentowany był na licznych festiwalach w Polsce i zagranicą m.in. prezentowany był w kooperacji z Suzzane Von Borsody w Leverkusen w Niemczech. Laureatka Grand Prix za autorski spektakl „Gwiazdozbiór” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym PRO- CONTRA w Szczecinie.
Bartłomiej Gąsior – Absolwent Policealnego Studium Aktorskiego LART Studio w Krakowie oraz Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie na Wydziale Teatru Tańca. Stypendysta Kibbutzim College of Education Technology and The Arts w Tel Awiwie, gdzie współtworzył polsko-izraelski spektakl “No borders” (premiera w Tel Awiwie w 2016 roku). Współpracował min: z Jerzym Stuhrem, z Wojciechem Kościelniakiem i Eweliną Porczyk-Adamską, z Anną Piotrowską, z Jakubem Lewandowskim. Występował w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu, w Teatrze Jaracza w Łodzi, w Teatrze Żydowskim, w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark, w Warszawskiej Operze Kameralnej, w Operze i Filharmonii w Białymstoku. Laureat nagrody dla najlepszego aktora oraz Grand Prix za autorski spektakl „Gwiazdozbiór” na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym PRO- CONTRA w Szczecinie. Na Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku odbyła się premiera jego autorskiego spektaklu „Tefiln”.